31 май – Световен ден без тютюнопушене
По традиция всяка година по инициатива на Световната здравна организация (СЗО) на 31 май се отбелязва Световния ден без тютюн. През 2021 година темата е „Реши и се откажи!“ („Commit to Quit“).
В световен мащаб около 780 милиона души казват, че искат да се откажат, но само 30% от тях имат достъп до инструментите, които могат да им помогнат да преодолеят както физическата, така и психическата зависимост от тютюна. Това обаче е предизвикателство и заради добавения социален и икономически стрес, причинен от пандемията от COVID-19.
Ето няколко причини да се откажете още сега:
Тютюнопушенето засяга външния ви вид почти веднага.
- Всичко смърди! От кожата ви, до цялата ви къща, дрехите ви и пръстите и дъха ви.
- Тютюнът причинява пожълтяване на зъбите и създава допълнителна зъбна плака.
- Пушенето на тютюн и употребата на бездимни тютюневи изделия причиняват лош дъх.
- Тютюнът кара кожата ви да се набръчква, което ви кара да изглеждате по-стари. Пушенето преждевременно състарява кожата, като износва протеините, които придават на кожата еластичност, изчерпват я от витамин А и ограничават притока на кръв.
- Тютюнопушенето увеличава риска от развитие на псориазис, незаразно възпалително състояние на кожата, което оставя сърбящи, просмукващи се червени петна по цялото тяло.
Пушенето застрашава не само вашето, но и здравето на вашите приятели и семейство.
- Непушачите, изложени на вторичен дим, са изложени на риск от развитие на рак на белия дроб.
- Цигарите остават важна причина за случайни пожари и смъртни случаи.
- Електронните цигари също излагат непушачите и страничните наблюдатели на никотин и други вредни химикали.
Пушенето или използването на електронни цигари около децата компрометира тяхното здраве и безопасност.
- Децата на пушачите страдат от намалена белодробна функция, което продължава да ги засяга под формата на хронични дихателни нарушения в зряла възраст.
- Децата в училищна възраст, изложени на вредното въздействие на вторичния дим, също са изложени на риск от астма чрез възпаление на дихателните пътища към белите дробове.
- Деца под 2-годишна възраст, които са изложени на вторичен дим у дома, могат да получат заболяване на средното ухо, което може да доведе до загуба на слуха и глухота.
Скъпо е – може да харчите парите си за по-важни неща.
- Проучване установява, че пушачите изгарят средно 1,4 милиона долара лични разходи, което включва разходи за цигари, медицински разходи и по-ниски заплати, причинени от пушенето и излагане на вторичен дим.
- Употребата на тютюн засяга здравето и производителността на работниците, което ги прави склонни към пропуснати работни дни.
- Употребата на тютюн допринася за бедността, като отклонява разходите на домакинствата от основните нужди като храна и подслон към тютюневите изделия.
Пушенето намалява плодовитостта Ви!
- Пушачите са по-склонни да страдат от безплодие. Отказът от пушене намалява затрудненията при забременяване, преждевременно раждане, бебета с ниско тегло при раждане и спонтанните аборти.
- Пушенето може да причини еректилна дисфункция. Пушенето ограничава притока на кръв към пениса, създавайки невъзможност за постигане на ерекция. Еректилната дисфункция е по-честа при пушачите и е много вероятно да продължи или да стане постоянна, освен ако мъжът не спре да пуши в началото на живота си.
Електронагреваемите тютюневи изделия и електронните цигари са вредни за здравето и не са безопасни.
- Електронагреваемите тютюневи изделия сами по себе си са тютюневи изделия, поради което преминаването от конвенционални тютюневи изделия към ЕНТИ не е равносилно на отказването.
- Използването на електронни цигари увеличава риска от сърдечни заболявания и белодробни разстройства.
- Никотинът в електронните цигари е силно пристрастяващо лекарство, което може да увреди развиващия се мозък на децата.
Тютюнът уврежда почти всеки орган на тялото
- Пушачи, които пушат през целия си живот, губят средно поне 10 години живот.
- При всяко вдишване на цигара токсините и канцерогените се доставят в тялото, най-малко 70 от химикалите причиняват рак.
- Рискът от развитие на диабет е по-висок при пушачите.
- Тютюнопушенето е рисков фактор за деменция, група от нарушения, които водят до умствен спад.
- Болестта на Алцхаймер е най-често срещаната форма на деменция и приблизително 14% от случаите на Алцхаймер в световен мащаб могат да се отдадат на тютюнопушенето.
- Тютюневият дим намалява доставката на кислород до тъканите на тялото.
- Употребата на тютюн ограничава притока на кръв, който, ако не се лекува, може да доведе до гангрена (смърт на телесната тъкан) и ампутация на засегнатите области.
- Употребата на тютюн увеличава риска от пародонтоза, хронично възпалително заболяване, което износва венците и разрушава челюстната кост, което води до загуба на зъби.
- Пушачите са по-склонни да загубят костна плътност, да претърпят фрактура по-лесно и да получат сериозни усложнения, като забавено излекуване или невъзстановяване.
- Компонентите на тютюневия дим отслабват имунната система, излагайки пушачите на риск от белодробни инфекции.
Ако сте взели своето решение или все още се колебаете да откажете цигарите, но се нуждаете от подкрепа и помощ, обърнете се към вашето РЗИ по район. На интернет страниците на Регионалните здравни инспекции можете да намерите повече информация за инициативите по повод Световния ден без тютюнопушене, както и полезни съвети за отказването на тютюнопушенето.
Източник: РЗИ-Търговище
Снимка: Sira Anamwong FreeDigitalPhotos.net