10 стъпки към успешно кърмене

Автор: Маг. фарм. Марияна Енева

 

Маг. фарм. Марияна Енева, IBCLC е сертифициран от международния борд консултант по кърмене. Работи като консултант по кърмене в МБАЛ за женско здраве „Надежда“

 

Някои бъдещи майки смятат кърменето за нещо което „… просто се случва, нали е естествено?“. Други – за нещо което „… дано да стане, защото приятелката ми/майка ми не е имала кърма, значи не винаги се получава…“.

 

А къде е истината? Както винаги – по средата. Защото кърменето е естествено, нормално продължение на връзката на майката и бебето след раждането. Но докато за бебето кърменето е инстинкт, с който то се ражда, то за майката това е чисто ново умение, особено с първото дете.

 

В следващите редове ще ви кажа кои са моите 10 правила за успешно кърмене. Те може да не са вашите, но понякога е добре, когато вървим из гъста гора да видим добре отъпкана пътека. Може пък и да тръгнем по нея.

 

1. Слушайте инстинктите си

 

Няма да започна с позите на кърмене, признаците на глад и т.н. Защото те не са важни, ако се чувствате объркана от всички съвети, искани и непоискани, които получавате. Вие знаете най-добре, повярвайте ми. Никой друг няма вашата връзка с бебето. И ако чувствате, че нещо не е наред, то вероятно не е. Спрете, вгледайте се в бебето си и помислете. Отговорът е там.

 

бебе, контакт, кърмене, майка

 

2. Гушнете бебето си веднага след раждането и му предложете са суче.

 

Доброто начало е гаранция за успех. Изследванията показват, че т.нар. ранен контакт на майката и бебето намалява стреса от раждането и при двамата и позволява по-бързо установяване на кърменето и изграждане на силна емоционална връзка между тях.

 

Ако поради здравословни причини се налага да бъдете разделени с бебето веднага след раждането, е важно да покажете на тялото си, че има нужда от млякото, което започва да се произвежда веднага след отделянето на плацентата от матката. А това означава изцеждане на капките коластра и стимулация на гърдите на всеки 3 часа.

 

Четете още: На сладки приказки за кърменето с Марияна Енева – част 1

 

3. Бебето има нужда от гърда

 

И то точно от вашите гърди, независимо дали са малки, големи, с изпъкнали, плоски или вдлъбнати зърна. Бебето ще се справи, понякога с малко помощ, но ще се справи. Просто му дайте време. Предлагайки му бутилка с биберон, е изключително вероятно то да се обърка и може да започне да отблъсква гърдите ви. Защото пиенето от биберон няма общо със сукането от гърда. Опитайте се да не прибягвате към бибероните и изкуствените млека, освен, ако не е медицински наложително. Ако се налага дохранване е добре да проучите дохранването с чашка, сонда и други варианти, които не объркват бебето.

 

гърда, бебе, кърмене, кърма

 

4. Не лишавайте бебето си от коластрата

 

Да, тя е капки. Може би ще чуете, че „…нямаш кърма, това е толкова малко, че не се занимавай да го даваш на бебето…“. Но всъщност е всичко, от което бебето има нужда в първите си дни. Тя е първата му пасивна ваксина, създавайки невидим щит около него. Тя е с точно определен състав, който дава нужните вещества за съзряването на храносмилателната система и изчистването на червата от мекониума. И е в такова количество, че да даде възможност на бебето да се научи да суче, преди гърдите да се препълнят при „слизането“ на по-големите количества преходно мляко.

 

5. Гледайте бебето си, а не часовника

 

Млякото от гърдите не тече по начина, по който тече от бутилка. Бебето има нужда от време да активира отделните рефлекси на потичане, време да суче и преглъща активно и време да успокои дишането си. Освен това всички бебета са различни – някои се справят относително по-бързо от други. Обикновено първите дни едно кърмене продължава около час, като след около час и половина до два часа бебето отново е будно и гладно. И това е нормално.

 

Четете още: Как да разберете дали бебето ви приема достатъчно мляко?

 

6. Кърменето не боли

 

Ако ви боли, значи има проблем. Не стискайте зъби, а потърсете решение. Проследете дали по време на кърмене позата е добра – коремчето на бебето трябва да е опряно плътно в тялото на мама, да има една линия между ухото, рамото и хълбока. Проследете дали бебето суче добре – с широко отворена уста, обхванала зърното и част от ареолата, така че да се вижда лигавицата на устничките, с ритмично преглъщане с паузи межди отделните рефлекси на потичане, без да се чува цъкане по време на кърмене. Ако в рамките на 24 часа нещата не се оправят, потърсете помощ от специалист по кърмене.

 

кърмене, болка, бебе, майка, гърди

 

7. Опознайте признаците на глад в бебето

 

Колкото по-рано сте заедно, толкова по-лесно ще започнете да разбирате кога бебето е гладно. Обикновено всичко започва с примлясване и въртене на главичката, издаване на тихи приканващи звуци и накрая плач. Предложете на бебето гърдата преди да се е разплакало – после ще е по-трудно

 

8. Следете дали бебето се храни достатъчно

 

Нека го кажа пак – всички бебета са различни от самото начало. Но все пак има някои общи положения, които ще ви дадат сигурност, че бебето не гладува: през първия месец има поне 8 напишкани и 3 наакани памперса за 24 часа, спокойно е между кърменията (коликите не ги броим J) и при измерванията на теглото има наддаване от поне 25 гр на ден. Следващите месеци е съвсем нормално бебето да не наддава като през първия месец.

 

Четете още: Кърмене за начинаещи – част 1

 

9. Вие сте важната, не го забравяйте!

 

Вашият фокус винаги ще е върху бебето и това е биологичната ви роля като майка. Но вие продължавате да сте съпруга, дъщеря, приятел, колега и какво ли още не. Чудите се какво общо има това с кърменето? Има, защото вие имате нужда от подкрепа и получаването й от вашия кръг на влияние ще ви помогне да сте уверена и емоционално стабилна. Кърменето може да бъде изморително, особено първите месеци. Отделяйте всеки ден време, дори да е само половин час, в който да правите нещо любимо и разтоварващо. Спете, когато бебето спи, пийте достатъчно вода и се хранете балансирано. Така ще имате сили за всекидневните предизвикателства с малкия човек.

 

бебе, майка, кърмене, хранене

 

10. Търсете помощ, това не е срамно!

 

Независимо дали става дума за консултант по кърмене, психолог, майка ви или приятел – според конкретната нужда от помощ.  Гледането на бебе може да бъде изтощително трудно и всяка подадена ръка е повече от нужна.

 

Снимки: moppet65535, Raphael Goetter, Mothering Touch, U.S. Fotografie Foter.com

 

В партньорство с:

 
Добави коментар