10 начина да научите детето си да взема самостоятелни решения
1. Позволете му да прави грешки
Като родители, ваш естествен инстинкт е да предпазите децата си от потенциални грешки. Но внимателно да позволите на детето си да научи труден урок от неговите собствени грешки и след това да проведете разговор за това, ще му даде научен урок за цял живот.
2. Оставете го да опита от „истинския живот“
Вашият закрилнически инстинкт, като родители, е да скриете неприятната действителност в реалния живот от очите на децата си. Всъщност няма по-добър учител от една здравословна доза реалност,
Например, може да сте хванали детето си да пуши. Вместо да го накажете за 1-2 седмици или да му крещите с часове, изтеглете снимки от интернет на бели дробове на пушачи. Това е далеч по-силно в неговия ум, от това просто да си стои в стаята сърдито, защото е наказано в петък вечерта. Вие все пак може да го накажете, ако искате, но използвайте пример от реалният живот, за да разбере, защо го правите.
3. Научете детето си да познава себе си
Един от най-добрите ключове към съзряването е детето ви да може да се погледне в огледалото и съвсем реалистично да оцени своите плюсове и минуси.
Децата, които могат да разграничават своите силни и слаби страни, са склонни да вземат по-добри решения въз основа на способностите си. Децата трябва да бъдат насърчавани да опитват много нови неща, но ясно да осъзнават, че не може да са добри във всичко и няма как всяко от нещата да им се отдава.
4. Научете интересите на детето си
Може би детето ви се интересува от футбол. Може би от музика, изкуство, готвене и т.н. Каквото и да е нещото, което го привлича, разберете или му помогнете да разбере своите интереси. Осигурете реални примери на успешни хора, които споделят интересите на детето. Това учи децата, че с упорит труд и всеотдайност, те също може да успеят, а тези характеристика водят до по-добро взимане на решения.
Четете още: Прости начини да подсилите самочувствието на детето
5. Говорете с детето си
Отворената комуникация е жизненоважна за родителството, но доста често е трудно да се постигне. След втория опит да изнесете лекция, вие вече сте загубили вниманието на детето си. Според някои хора, не е добре родителят да е приятел с детето си, родителят трябва да си е родител, а детето – дете. Това обаче не е съвсем вярно.
Ако успеете да намерите общ език или сфера, в които да се свържете или да имате реална комуникация с детето, ще придобиете безценен опит за това как мисли детето ви. Това от своя страна ви дава възможност да разберете какво решение смята да вземе детето ви. Ако смятате, че това, което е намислило ще му навреди, ще можете да навигирате неговия избор в правилна посока.
6. Включете го в групи
Помогнете на детето си да избере организация, в която да се включи. Там то ще се научи да взима самостоятелни решения и ще добие опит. Това също ще постави детето под приятелски натиск (в положителния смисъл), което ще помогне на детето да взима самостоятелни решения. Ако детето знае, че действайки глупаво ще му се подиграват или ще изгуби приятел, е много по-малко вероятно да вземе необмислено решение.
7. Пари
Можем да се съгласим, че някои от най-трудните за научаване уроци в живота се дължат на злоупотреба с пари. За да води нормален живот, всеки човек се нуждае от пари. За това е важно отговорния човек да умее да спестява. Хората, които спестяват пари, обикновено имат свой близък, който им служи за пример за това, как не искат да живеят.
Четете още: Как да научите детето си да споделя?
Един от най-добрите уроци, които можете да дадете на детето си, е да го научите да как разпределя и харчи парите си разумно. Ако научите детето си да подхожда отговорно към парите си, най-вероятно ще се държи отговорно и в други сфери от живота си. Има една поговорка: „За какво са му парите на глупака, след като няма желание да си купи знание?“.
8. Хвалете го
Твърде често родителите са склонни да се фокусират върху нещата, които децата не правят добре. Никога не забравяйте да похвалите детето си за неговите успехи. Когато хвалите децата си, когато се справят добре в начинанията си, засилвате желанието им да вземат решения, които да водят до добри резултати.
9. Приятелите
Научете децата си как правилно да избират приятелите си. Колкото и важни да мислите, че сте за децата си, техният свят се върти много около собствените им социални взаимодействия и приятелски кръгове. В много ситуации децата слушат приятелите си, а не родителите. Един сигурен начин да разберете в каква посока се движи вашето дете, е да познавате приятелите му.
Човек трябва да толерира различните хора и култури и трябва да бъде отворен за различно мислещите. Хората, обаче, които държим близо до себе си, следва да отразяват нашите ценности.
Научете детето си да разбира стойността добрия приятел и как самото то да бъде добър приятел.
10. Давайте пример
Ако вие сами не следвате тези принципи, тогава как очаквате детето ви да ги следва? „Прави каквото ти казвам, а не каквото правя аз…“ не е добър разговор за детето. Ако е необходимо, използвайте собствените си грешки, като пример за това как не трябва да се действа и обещайте, че следващия път ще се справите по-добре. Признайте слабостите си пред детето си и ще го накарате да се почувства по-близо до вас.
Снимки: layma1999, footloosiety, Mads Boedker Foter.com