Трансфер на ембриони при ин витро

Интервю с Миглена Георгиева, главен ембриолог в Медицински център за репродуктивна медицина „Радост“, гр. Варна във връзка с благотворителната кампания "Любовта е действие".

 

Портал „Мама, татко и аз“ (МТА): Какво ви подтикна да участвате в кампанията „Любовта е действие” тази година?

 

Миглена Георгиева: Миналата година не успяхме да се включим, затова тази година решихме, че трябва задължително да го направим. Това е много благородно от страна на организаторите да има такъв тип кампания в подкрепа и помощ на двойки с репродуктивни проблеми. Знаем от практическия опит, който имаме, че не всички пациенти, които имат нужда от асистирано забременяване отговарят на критериите на Център за асистирана репродукция (ЦАР) или вече са изразходвали своите 3 опита, финансирани от ЦАР без желания краен резултат. Затова е хубаво да се даде шанс именно на такива пациенти.

 

МТА: Колко са кандидат двойките за процедурите, които предлагате?

 

Миглена Георгиева: Нямам точна представа, но предполагам, че организаторите ще кажат точната бройка преди тегленето на жребия. Мисля си, че за различните процедури, които предлагаме, със сигурност броя е различен и най-вероятно за ин витро процедурата са повече, отколкото за инсеминациите.

 

МТА: Какво представлява ин витро процедурата и как протича тя?

 

 

Миглена Георгиева: Ин витро процедурата е дълъг и сложен процес, който може да отнеме месеци. Първо пациентите трябва да преминат през различни прегледи и да си направят някои задължителни изследвания, за да може с точност да се каже каква е причината за инфертилитет при дадената двойка. Ако при някой от двамата партньори се налага някакво лечение, това неминуемо удължава процеса, защото за да се даде шанс на една ин витро процедура да бъде успешна, трябва да се отстранят всички възможни пречки за нейното осъществяване.

 

Четете още: Колко е важна феталната морфология? – част 1

 

Същинската процедура започва със стимулация на яйчниците на жената с хормонални препарати, за да може да има адекватна реакция от нейна страна и да бъдат извадени хубави яйцеклетки. След изваждането на яйцеклетките от яйчника започва и работата на ембриолозите. Ние сме тези, които събират яйцеклетките, оголват ги и ги оценяват морфологично. След това само зрелите яйцеклетки на метафаза II-ра от тяхното развитие се инжектират с метода ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection).

 

Названието на метода идва от там, че в яйцеклетката се инжектира само един сперматозоид, който трябва да я активира и на другия ден да имаме нормално оплодени ембриони. При тези ембриони следим развитието ден след ден, до деня, в който ще бъдат върнати в матката на жената, за да се постигне така желаната бременност.

 

Миглена Георгиева

 

Денят на ембриотрансфер се определя от нас ембриолозите и зависи от няколко неща – броя на ембрионите на дадената пациентка, тяхното развитие, възрастта на жената и нейната предишна история. Тъй като при ембриотрансфер се връщат повече от един емрбион (средно 2 или 3), често явление при забременелите след ин витро процедура са близнаците.

 

МТА: Кога се налага прилагането на ин витро процедура?

 

Миглена Георгиева: Причините за инфертилитет при една двойка може да са различни. При жените това може да са тубарен фактор, т.е. запушени или отстранени маточни тръби, ендометриоза, LUF синдром или поликистоза.

 

Четете още: Най-често задаваните въпроси за стерилитета

 

При мъжете основна причина за прилагане на ин витро процедура са влошените показатели на семенната проба – намален брой сперматозоиди, намален брой на бързоподвижните сперматозоиди, намален обем на еякулата, влошена морфология на сперматозоидите (сперматозоиди с дефекти на главичката, средната част или опашката), обструкция (запушване) на семенните канали, ретроградна еякулация и т.н.

 

Има разбира се и други причини за инфертилитет като ендокринологични, имунологични или генетични проблеми. За жалост има около 10 % пациенти, при които няма доказани причини за инфертилитет. Това е т.нар. „неизяснен” инфертилитет. Това според мен са най-сложните случаи в нашата практика.

 

МТА: Каква е успеваемостта при ин витро процедура?

 

 

Миглена Георгиева: Трудно е да се каже с точност и за жалост не е 100% . Най-важното за една ин витро процедура е крайният резултат – раждането на живо и здраво дете, затова и най-добрият начин за отчитане на успех е т.нар. take-home baby rate (броят на родените бебета).

 

Понякога след ин витро се постига бременност, която обаче за жалост не завършва с раждане. По принцип шансът за забременяване на всяка жена е 50%, като толкова е шанса и, разбира се, тя да не забременее.

 

Четете още: Кои са рисковите фактори от стерилитета?

 

Клиничните бременности, при които се визуализира плоден сак и сърдечна дейност са различни за различните възрастови групи. За жени на възраст между 30 и 35 години този процент наистина е около 50%, но с напредване на възрастта на жената процентите рязко спадат, като при жени над 40 години, използващи собствени яйцеклетки достига едва около 5-10%. Средно процентът на клинични бременности се движи в рамките на около 30-35%.

 

МТА: Смятате ли да продължите участието си в кампанията „Любовта е действие“ и догодина?

 

Миглена Георгиева: Да, разбира се. Когато приключва тази кампания се случва едно малко предколедно чудо за някоя пациентска двойка, която получава своя шанс за постигане на бременност и раждане на дете. Дай Боже тази година, пациентите, които са избрали нас за осъществяване на своята най-съкровена мечта, да имат шанс тя да им се сбъдне през настъпващата нова 2015 година и това да вдъхне кураж и на други пациенти. Също така се надявам, че постигайки повече бременности след „Любовта е действие”, това ще доведе до включване и на други клиники в кампанията за следващата година.

 

Любовта е действие

 

Снимки: liverpoolhls, bikesandwich Foter

Добави коментар