Ти си водач на ятото!
Раждат се добри, а стават агресори! Къде грешим? Много хора смятат, че в днешно време е излишно да учим децата си на доброта и човечност, а е по-добре да знаят как да си пробиват път с лакти, но дали това е правилно?
Оказва се, че всеки от нас се ражда, ако не с гена на добротата, то с такава нагласа. Учените са изяснили, че дори новородените са надарени със съчувствие. Знаете какво става, ако едно бебе в общото помещение заплаче, то всички други се разревават и то без да са гладни и жадни, а от съпричастност.
Само че, колкото повече растем, толкова повече това чуство се загубва и все повече се интересуваме от собствените си интереси, отколкото от чуждата болка. Детето е лесно за моделиране и то ще приеме такава форма, каквато желаят родителите.
Ясно е, че наследствеността също играе роля, но все пак главното си остава възпитанието. Понякога възрастните без да искат или съвсем съзнателно предават на децата си егоизма и дори агресията.
Четете още: Принципи на дисциплината
Родителите мислят, че поощрявайки в сина или дъщеря си, умението каквото и да стане да вървят към своята цел, избутвайки другите настрана, те възпитават лидера, който ще се справи с всяка криза: и възрастова, и икономическа. Та той е „водач на ятото“. Те не си дават сметка обаче, че развивайки грабителските наклонности на детето, създават не лидер, а тиранин.
Ако навсякъде има врагове
Според психолозите, щом внушите на едно дете, че трябва да се бори, то смята околния свят за опасен и недружелюбен. Възприема всяка постъпка на връстниците си като щит, насочен срещу него.
Една примерна ситуация: момиче носи куклата си в детската градина и към нея се приближава приятелка и ѝ казва: „Колко е красива твоята кукла! Може ли да я видя?“ Но собственичката на куклата извиква: „Не пипай, тя е моя!“ – и се нахвърля да бие другото дете.
Такива деца страдат от повишена тревожност, различни фобии и неврози. Постоянно са в напрежение и са готови да скочат на всеки, само да решат, че ги застрашава по някакъв начин. Поради това те трудно се адаптират в колектива, без значение дали е детска градина, училище или университет.
Четете още: Седем мита за разглезването на децата
За това пък доброжелателните и уравновесени деца винаги намират общ език с другите. Те рядко страдат от сърдечни заболявания, заболявания на съдовете, язва на стомаха и други болести, преследващи злите и нервни личности.
Изследвания показват, че повечето дълголетници са отзивчиви и гостоприемни, винаги готови да се притекат на помощ. Ето защо е толкова важно да се развива в малкото дете доброто, да се учи не само да взема, но и да дава.
Започнете от себе си
Но как да възпитаме детето да бъде добро? Много родители го правят по грешния начин: учат го на добро с лошо, като командват, заплашват, чупят играчки по време на „праведен“ гняв. Това постига точно обратен ефект и показва на детето как се прилага сила, а не как да бъде търпеливо и добро.
Децата не слушат само думите ви, те обръщат много голямо внимание на жестовете, интонацията – на всичко онова, което възрастните не контролират. Бъдете уверени: детето ще запомни не това как вие ласкаво сте наричали неговото зайче, а как яростно сте викали на мъжа си в кухнята: „Ти си идиот!“ А като го запомни, после ще постъпва по същия начин.
Ако родителите се държат добре помежду си, не играят роли и поддържат в семейството дружна атмосфера, не е нужно да убеждават детето да стане човечно, то просто ще копира техния пример и само ще пожелае да бъде добро.
Четете още: 10 причини да четете на вашето дете
За това е говорил още знаменитият педагог Макаренко: „Не мислете, че вие възпитавате детето само тогава, когато с него разговаряте или го поучавате или му заповядвате. Вие го възпитавате във всеки момент от вашия живот, дори тогава, когато вас ви няма вкъщи. Как се обличате, как разговаряте с другите хора и за други хора, как се радвате или скърбите, как се отнасяте с приятелите или с враговете, как се смеете, четете вестник…“
Приказката е лъжа
В днешно време много деца се влияят от телевизията и филмите, преди тази роля изпълняваха книгите. Ето защо е добре да се ограничава какви филми гледа детето и какви книги чете, защото малките отъждествяват себе си с главния герой. Още повече че децата по-често се асоциират с агресора, отколкото с жертвата.
Компютърните игри
Японски учени са доказали, че колкото по-дълго време учениците играят на компютъра, толкова по-бързо стават раздразнителни и с голяма вероятност влизат в кавга, караница и словесни „схватки“. А немски специалисти са изяснили, че дори благородните на вид задачи в играта предизвикват изменение в психиката. Затова не оставяйте вашето дете да бъде дълго време насаме с компютъра.