Съвет за превенция на сърдечносъдови заболявания

Често, коронарната болест на сърцето има значителен генетичен компонент и изисква повече от проста промяна в начина на живот, диетата и физическите упражнения, за лечението ѝ. За най-високорисковите пациенти (тези, които са получили инфаркт в ранна възраст), обикновено е необходимо да се използва комбинация от диета, упражнения и често няколко лекарства за профилактика на инфаркт или инсулт.

 

Пациентите могат да развият значителни артелосклероза или блокажи в сърдечните артерии и все още да имат отрицателни стрес-тестове (това често се интерпретира от лекарите като положителен индикатор за здравето на сърцето). Това е така, защото стрес-тестовете прогнозират адекватността на притока на кръв към сърдечния мускул по време на тренировка, но те не ни казват какво се случва в кръвоносните съдове.

 

Четете още: Как да намалим риска от сърдечни проблеми

 

Много от така наречените „запушени артерии” имат свои собствени обезпечени съдове (естествен байпас) и това е причината упражнителният тест да дава нормални резултати, въпреки блокажите. Въпросът е, че стрес-тестът не е достатъчен, за да се предвиди дали някой е в риск от сърдечен удар.

 

сърдечносъдови, заболявания. превенция

 

Също така е важно да се разбере, че нивата на холестерол и други рискови фактори, не могат да предскажат точно наличието и степента на атеросклероза в сърцето.  Всеки от нас има собствен праг на холестерол и други рискови фактори, където холестеролът действително навлиза в стената на съда и причинява артеросклеротични плаки.

 

Четете още: Да обичаш със сърцето си

 

Най-добрият метод за откриване на натрупаната плака, години преди тя да причини симптоми, е скенерът, който използва ултрабързи CT технологии, и разширеното изследване на липидите в кръвта. Чрез включването на скенерните технологии за сърце и кръвните тестове, натрупването на плака може да се открие от 5, 10 и дори 15 години преди да се превърне в основен рисков фактор. С помощта на тези два вида тестове, могат да се оформят агресивно-преванивни стратегии за предотвратяване на ангиопластика и байпас.

 

Специалистите вярват, че хората могат да избегнат задълбочаването на болесттта на сърцето или сърдечна криза, ако следват тези агресивно-превантивни стратегии. Препоръчително е всички мъже над 40 г. и жени над 50 г. да се консултират с кардиолог и да следват 4 основни стъпки:

 

• скенер

• подробни кръвни тестове (които измерват добрия и лошия холестерол)

• индивидуална диетична програма, упражнения и лечение

• повторение на тестовете.

 

Снимки: ddpavumba, stockimages FreeDigitalPhotos.net

Добави коментар