Ракът на гърдата и променящите се емоции

Ракът на гърдата влияе по много различни начини. Например лечението може да повлияе на начина по който се чувствате и изглеждате. Изискванията на лечението може да повлияят на личните ви взаимоотношения или да затруднят, начина по който управлявате обичайните си дейности и отговорности. За щастие, това са предизвикателства, пред които не трябва да се изправяте сами.

 

Ето някои съвети за справяне с трудните емоции, които могат да се появят след диагнозата:

 

• Споделете чувствата си. Да говорите за чувствата си може да бъде трудно, но това може да успокои вас и хората, които се грижат за вас. Когато кажете на някого, когото обичате за това, което чувствате, вие му давате шанс да ви подкрепи. Също така спомагате за това, вашите взаимоотношения да се подобрят.

 

• Бъдете конкретни. Когато споделяте с другите, бъдете конкретни в това, точно от каква подкрепа се нуждаете. Казвайки нещо от сорта на „Би ми било полезно, ако напазаруваш този уикенд за мен?“ или „Можеш ли да ме закараш на следващия ми преглед?“, това дава на хората ясен начин, по който могат да помогнат. Този подход помага на хората около вас да се чувстват полезни.

 

споделяне, помощ, подкрепа

 

• Предприемете стъпки да се чувствате и да изглеждате добре. Много жени се чувстват неудобно с появата си сред хора, след химиотерапия или операция. Ако сте имали операция на гърдата или косопад, научете повече за гръдните протези и перуки. Дайте си време да се приспособите към промените и опитайте различни начини да се почувствате по-добре.

 

Четете още: Портокалова кожа на гърдата? Опасно е!

 

• Позволете си да се чувствате обгрижвани и обичани. След лумпектомия или мастектомия, жената може да открие, че редовните дейности като обличане, събличане, къпане, близост с партньора, могат да породят силни емоции. Някои жени се чувстват толкова различни, че спират да се грижат за своите емоционални и физически нужди. Жената може да се дистанцира емоционално и от партньора си. Може да се опитате да направите различен избор, например да избирете да бъдете близки с вашият партньор или съпруг. Всеки заслужава да бъде обгрижван и обичан.

 

партньор, споделяне, грижа, рак

 

• Говорете с партньора си за физическата близост, която ви трябва. Споделете как се чувствате относно тялото си, и говорете за това, което вие мислите и се притеснявате, че вашият партньор чувства. Каквито и да са вашите нужди – независимо дали чувствате нужда от физическа привързаност, или пък не искате да бъдете физически близки – нека вашият партньор да знае. Вашият партньор най-вероятно е в очакване на вашият сигнал, за да знае какво да прави.

 

Четете още: Да поговорим с мамолога

 

• Обсъдете вашите притеснения с вашият лекар. Ако чувствате, че сте загубили желанието си да сте физически интимни, обсъдете го с вашият лекар. Той може да ви помогне да разберете физическата причина за вашите емоции. Може също да предложи някои начини за увеличаване на вашето либидо.

 

лекар, споделяне, среща, информация

 

• Получаване на помощ след лимфедема. Лимфедемата е болезнено подуване, обикновено в ръката или крака, което се случва, когато лимфната течност в тялото не успява да циркулира правилно и се натрупва в меките тъкани. Има няколко начина да се управлява лимфедемата. Вашият лекар може да ви даде съвети за това.

 

Четете още: Фондация за подкрепа на жени с рак на гърдата

 

• Научете повече за рака на гърдата. Точната информация ще ви помогне да направите правилният избор за вас. Обърнете се към сигурни източници на надеждна информация за рак на гърдата.

 

рак, подрепа, споделяне

 

• Потърсете подкрепа. Присъединете се към група за подкрепа, която да ви даде възможност да говорите за чувствата си и да срещнете жени, които преминават през подобни ситуации.

 

Снимки: Alex E. Proimos, MTSOfan, Strangers of London, zubrow Foter.com

Добави коментар