Раждане у дома
Ако здравословното ви състояние е добро и имате нормална бременност, нямате никакви медицински и гинекологични рискови фактори, то раждането у дома може да бъде една възможност за вас.
Раждането вкъщи позволява да сте в една позната и комфортна обстановка. Ще имате повече контрол над своето раждане отколкото в болница, а и няма да изтърпите рутинните медицински интеревенции.
У дома могат да присъстват членове на семейството или приятели и може да споделите опита от раждането с тях без прекъсване от персонала в болницата. И цялото внимание на лекаря ще е насочено върху вас и вашето бебе.
Раждането вкъщи не е за всеки, разбира се. Майките, при които е по-вероятно да имат усложнения по време на раждането трябва да бъдат в болница. Това включва жени с:
– Здравословни проблеми, като високо кръвно налягане и диабет.
– Предишно цезарово сечение и друга маточна хирургия.
– Бременност и усложнения, преждевреммно раждане, прееклампсия, близнаци, бебе в седалищно положение и др.
Ако решите да има раждане вкъщи, то тогава е важно да сте гъвкави и да сте наясно, че ако настъпят усложнения, то трябва незабавно да прехвърлите грижите на лекар или да раждате в болница.
Вие също така ще трябва да се ангажирате с раждане без лекарства, да приготвите дома си за процеса, и да направите планове, които да гарантират, че имате добра подкрепа след като родите.
Безопасно ли е?
За здрави жени с нисък риск от усложнения, които избират клалифицирани и опитни хора, които да се грижат за тях и имат възможност да бъдат транспортирани в болница, ако е необходимо, раждането е също толкова безопасно, колкото раждане в родилно отделение. Има изследвания, които показват, че майките, които планират да раждат у дома, в крайна сметка са с по-малко интеревенции, отколкото тези в болничните стаи.
Все пак някои твърдят, че болницата е по-безопасно място за раждане, тъй като възможностите на болничното заведение и опита на болничния персонал са достъпни веднага, ако настъпи усложнение.
Какво може да направите за да се уверите, че вашето домашно раждане е толкова безопасно, колкото трябва да бъде?
– Намерете добър лекар.
– Потърсете медицинска сестра или акушерка с доста голям опит.
– Бъдете сигурни, че лекаря носи необходимото оборудване и консумативи, за да започне спешно лечение, ако е необходимо – като оборудване за реанимация на новороденото, медикаменти за спиране на кървенето след раждане. Също да се уверите, че е клалифициран практикуващ в най-близката болница, ако се наложи да се прехвърлите там.
– Уверете се, че имате стабилен резервен план.
– Уверете се, че болницата ви е сравнително близо и имате безотказен транспорт, в случай, че нещо се обърка, трябва спешно да стигнете до болницата.
– Намерете подкрепящ лекар за вашето бебе.
– Установяването на отношения предварително с педиатър или семеен лекар ще е от полза от гледна точка да наминат да видят детето ден два след като се роди.
Следродилна помощ
Уговорете се за допълнителна помощ в дните след раждането. Ще е добре, ако партньорът ви си вземе отпуск, за да ви помага. В противен случай помолете роднина или близък приятел да ви помогне.
Снимки: Stuart Miles, maya picture FreeDigitalPhotos.net