Психологична подкрепа при рак на гърдата – част 1
Автор: Ирина Димова
Психотерапевт
Самото произнасяне на думата рак вече поражда лавина от чувства и асоциации, за които ни е трудно да говорим: телесна болка, промяна в начина ни на живот, страх от бъдещето, трудности и загуби, които болестта ни кара да понасяме.
Страхът от неизвестното страдание е естествена човешка реакция. Несъзнавано се предпазваме приемайки, че ако не говорим за него, то ще ни подмине. Страхът ни кара да спрем да мислим, да затаим дъх и да чакаме болестта да не почука на вратата ни.
Въпреки информираността в обществото за това, колко е важна ранната диагностика на рака на гърдата за успешното лечение, отричането на проблема определя много от отношението към собственото ни здраве.
Много жени са убедени, че ако мислят за профилактика, ще предизвикат страховете си и в случай, че отидат на лекар, все нещо ще им открият, а според суеверните ни нагласи „каквото е писано, то ще се случи”. За нас тази болест като че ли не съществува, за нея говорим с неудобство и търсим лечение след дълго отлагане. За това „съдейства” и неподкрепящата среда, в която живеем, където хората се срамуват да споделят за телесното страдание и слабостта си.
Четете още: Какво трябва да знаем за мамограмата?
Днес знаем, че ако е открит навреме, ракът на гърдата е непълно лечим. Справянето със страха от неизвестното е възможно единствено чрез ранна диагностика и лечение, защото страхът сковава жизнената ни сила, която ни е много необходима при среща с болестта. Да се погрижим за тялото си, когато е здраво, означава да ценим живота в него, затова профилактиката е част от отношението към себе си.
През месец октомври в I-ва АГ болница „Св. София” има кабинет за психологично консултиране на жени, които се лекуват и възстановяват от рак на гърдата и той работи безплатно в рамките на кампанията.
Психологичната подкрепа започва още с поставянето на диагнозата, когато е необходимо стабилизиране от първоначалния шок и продължава по време на лечението. Тя може успешно да съпътства периода на рехабилитация и да помогне за връщане към обичайния ритъм на живот след изпитанието.
Четете още: Няколко думи за рака на гърдата
Пациентките се обръщат за емоционална подкрепа в трудни моменти, когато се страхуват болестта да се завърне повторно, когато месеци след операцията са обзети от нарастваща тревожност, страх или депресия. Всеки човек реагира по различен начин на диагнозата и затова психологичното консултиране е индивидуално за всяка жена, то зависи от способността ни да разберем къде са насочени емоциите и вълненията и, кое в този момент я кара да чувства тревога, и душевно страдание.
Проблемите, за които жените търсят помощ, най-често са свързани с:
• Страхът от болката, лечението и неговите последици, изтощение и безпомощност.
• Страхът от загуба на женствеността и привлекателността. Гърдите са онази част от тялото, която е свързана с майчината грижа за бебето, интимната връзка с партньора и сексуалността. Усещането за наранено тяло и женска идентичност причинява голямо емоционално страдание, жената се нуждае от време и обич, за да възприеме отново тялото си с любов и грижа.
Четете още: Кърмене и рак на гърдата
• Страхът от това да натъжат близките си, да ги накарат да страдат, да са им в тежест, когато в началото се нуждаят от грижи. В нашата култура е прието да изглеждаме силни, да не говорим за емоциите си, за това, че много ни е страх, да не тревожим семейството си. В някои случаи срамът все още налага пазене на тайната за болестта пред познати и колеги, за да не бъдем изолирани.
• Реакцията на близките е реалност, която понякога измъчва жените. Някои виждат, че партньорът се е отдръпнал от тях, други забелязват, че приятелите им са намалели след боледуването, а съседите извръщат поглед от неудобство, щом ги срещнат. Самотата засилва усещането за безпомощност, което влияе на здравето и много проучвания показват, че приятелите играят много важна роля в излекуването.
Продължава на: Психологична подкрепа при рак на гърдата – част 2