Прости начини да подсилите самочувствието на детето
Положителното себевъзприятие е един от най-добрите уроци, на които можете да научите детето си. Децата с високо самочувствие се чувстват обичани и компетентни и се превръщат в щастливи и продуктивни възрастни. За да помогнете на детето си да има положителна самооценка като порасне, не пренебрегвайте тези простички насоки.
Дайте на детето си възможност за избор
Като давате на детето си възможност за избор – в рамките на разумен набор от опции, децата се чувстват важни. Например, по време на закуска можете да предложите на детето да си избере – яйца или палачинки. Ако детето се научи като малко да взима по-простички решения, ще му е много по-лесно да прави трудни избори, когато порасне.
Не правете всичко вместо него
Бъдете търпеливи и позволете на детето си само да се погрижи за нещата си. Например, разбира се, че е по-лесно и бързо вие да го облечете и приготвите за детска градина, но ако го оставите да се справи само, ще му помагате да усвои нови умения. Пред колкото повече нови предизвикателства се изправя детето, толкова по-уверено и компетентно ще се чувства.
Нека знае, че никой не е съвършен
Обяснете на детето си, че никой не очаква от него да бъде съвършено. Начинът, по който реагирате на неговите грешки, е начинът, по който ще реагира то като порасне.
Не хвалете безпричинно
Децата имат страхотна интуиция и винаги усещат неискреността и безпочвените комплименти. Хвалете детето си често, но бъдете конкретни в това, за което хвалите. Не правете хаотични и безпочвени комплименти. Например, вместо да реагирате на новата рисунка на детето си с „Уау, това е страхотно! Ти си най-добрият художник на света.“, опитайте с нещо като „Наистина харесвам начина, по-който си нарисувал цялото семейство. Дори си включил детайли като брадата на татко.“.
Четете още: Как да развиете емпатия в детето си?
Възлагайте подходяща за възрастта домакинска работа
Давайте на детето си задачи и отговорности, подходящи за възрастта му – може да почисти масата, да забърше праха, да разходи кучето, да зареди пералнята и т.н. Това ще засили чувството, че е полезно и ще усъвършенства уменията му да се справя с проблеми.
Не правете сравнения между децата си
Вместо това, оценете индивидуалността и уменията на всяко от децата си.
Не наричайте детето си с обидни имена и не използвайте подигравки
Никога не омаловажавайте чувствата на детето си. Когато се ядосате се оттеглете за кратко, за да не кажете нещо, за което ще съжалявате. Не забравяйте, че може да не одобрявате действията на детето, без да отхвърляте самото дете. Обяснете добре разликата на детето си.
Четете още: Как да научите своето дете на добри маниери?
Прекарвайте време с детето си
Независимо дали става дума да хапнете заедно, или да карате колело заедно, опитайте се да планирате време насаме с детето си най-малко веднъж седмично. Това е една чудесна възможност да говорите за това, което е го вълнува и да затвърдите връзката помежду си.
Снимки: pixel pro photography south Africa, Kris Kesiak Foter.com