Портокалова кожа на гърдата? Опасно е!
От здравната рубрика на „Труд“ в партньорство с „Мама, татко и аз“
Откривате образувание като бучка, ивица или „пластина“ в гърдата си. При докосване усещате, че се различават по плътност и структура в сравнение с останалата част от млечната жлеза.
„Не изпадайте в паника! Не всяка бучка означава рак, но това е сигнал, че веднага трябва да отидете на преглед при специалист“, съветва д-р Маргарита Николова, специалист по образна диагностика в столичната Втора АГ болница „Шейново“. Рентгеноложката се занимава с диагностика на заболяванията на гърдата вече 14 години.
„Преди години ракът „предпочиташе“ да се развива в определени квадранти от млечната жлеза като горно вътрешния и то на лявата гърда. Днес обаче се открива навсякъде…“, добави д-р Николова. Тя подчерта, че ако образуванието не е рак, означава че е доброкачествена формация. Видовете са много, но специалистите ги класифицират като твърди и течни, защото така ги виждат.
„Става дума за кисти, аденоми, фиброаденоми, различни видове мастопатия. Погрешно е последната диагноза да се приема за болест. Не, това е състояние на млечната жлеза, което е различно за различните възрасти“, добави д-р Николова.
Четете още: Нашата борба е да откриваме малки тумори!
За съжаление някои от образуванията се оказват недоброкачествени. Затова е толкова важно редовно да се прави комплексно изследване на гърдата. „А то започва с поглед. Като възпитаничка на онкологията нямам пациентка, която да не съм огледала подробно. Този външен поглед, който ние специалистите имаме, е изключително издайнически“, посочи спесциалистът рентгенолог от „Шейново“.
Тя посъветва жените да бъдат внимателни и да следят за:
– Симетрията на зърната – ако забележат промяна, например разместване или вдлъбване, да потърсят специалист. Разбира се, не при всяка жена те са на едно ниво, но това самата дама си го знае.
– Промени по кожата – възможно е да се появят ивици или сбръчкване от типа „портокал“ (това издава процес, който ангажира подкожието и кожата). „Ракът се разпространява като пипалата на октопод. На първо време по кръвен и лимфен път, т.е. засяга всички тъкани, които имат такова хранене. Затова придърпва кожата и я сбръчква“, обясни д-р Маргарита Николова.
– Образуванията понякога изпъкват над общия релеф, лесно се виждат външно.
„Съветвам поне на 2-3 месеца веднъж жените да застават пред огледалото и да наблюдават за описаните признаци“, подчерта тя. Задължително обаче е да са с вдигнати ръце над главата. Ако те са на кръста, дамата няма добър поглед върху сегментите отдолу на млечната жлеза, особено при по-едър бюст. „Та, с ръце над главата се мобилизира гръдният мускул и се виждат всички участъци. Остава да наблюдавате за признаците, които посочихме по-горе“, добави д-р Николова.
Четете още: Може ли кофеинът да причини киста на гърдата?
Тя имала пациентка, която щом си вдигнала ръцете, едното зърно „слизало“ надолу. Специалистката я попитала откога е в това положение. „Жената попита за какво става дума, защото тя самата не може да види проблема. Затова е задължително профилактичните прегледи да се извършват от специалист“, казва рентгеноложката.
Палпацията (б.р. – опипването с цел диагностика) трябва да се извършва в легнало положение и пак с вдигнати ръце. Така, колкото и голяма да е гърдата, тя се разстила върху гръдната стена и лекарят има пълен поглед и възможност за обследване на всички участъци.
След палпацията идва ред на изследването с ехограф и рентген. Мамография се извършва след 40-годишна възраст. Преди това не е препоръчителна, защото макар и в малка доза тя предвижда облъчване с рентгенови лъчи, което допълнително натоварва организма.
„За съжаление днес ракът на гърдата атакува основно контингента под 40 г. Науката не е дала обяснение, всички се спират на тривиалните причини като стреса. Рискови фактори си остават наследствената предразположеност, след това – употребата на хормони (не само при менопаузата). Храненето също оказва влияние върху евентуално развитие на болестта“, завърши д-р Николова.