Периферна артериална болест
Периферната артериална болест се случва, когато има стеснение на кръвоносните съдове извън сърцето. Причината за нея е атеросклерозата. Това се случва, когато плаката се натрупа по стените на артериите, които доставят кръв на ръцете и краката.
Плаката е вещество, съставено от мазнини и холестерол. Натрупването ѝ води до стеснение или блокиране на артериите. Също така може да намали или да спре притока на кръв, най-често към краката. Ако състоянието е много тежко, блокирането на притока на кръв може да причини смърт на тъканите, понякога може да доведе и до ампутация на крака.
Основният рисков фактор за периферната артериална болест е тютюнопушенето. Други рискови фактори включват напредване на възрастта, заболявания като диабет, високо кръвно, холестерол, сърдечни заболявания и инсулт.
Много хора, които имат периферна артериална болест нямат никакви симптоми. Но ако има такива те включват:
Четете още: Коронарна болест на сърцето
• Болка, изтръпване, тежест в мускулите на краката. Това се случва при ходене и изкачване на стълби.
• Слаби или липсващи импулси в краката или ходилата.
• Рани по краката, стъпалата, които зарастват бавно или не зарастват.
• Блед или синкав цвят на кожата.
• По-ниска температура на единия крак от другия.
• Намалява растежа на ноктите на пръстите на краката както и окосмяването.
• Еректилна дисфункция, особено сред хората, които имат диабет.
Периферната артериална болест може да увеличи риска от инфаркт, инсулт, предходна исхемична атака.
Лекарите диагностицират болестта с физически преглед, сърдечни и снимкови изследвания. Лечението включва промяна в начина на живот, лекарства, понякога хирургическа намеса. Промените в начина на живот включват подобряване на диетата, упражнения, старание за понижаване на високите нива на холестерола и високото кръвно налягане.