Нормалното раждане – част 2
Автор: д-р Виденов
II САГБАЛ „Шейново”
Продължава от: Нормалното раждане – част 1
Първи период на раждането
Това е най-продължителният етап, като времетраенето му е различно и зависи от: силата на маточните контракции; големината и предлежанието на плода; таза на раждащата жена; състоянието на околоплодния мехур – запазен или пукнат; обезболяването на раждането; индивидуалните особености на раждащата жена.
Под влияние на родилните контракции маточната шийка постепенно се скъсява и изглажда. След това външният ѝ отвор (към влагалището) постепенно се разширява. През този период на раждането настъпва спонтанното или изкуствено пукане на околоплодния мехур. Първия период на раждането се състои от латентна и активна фаза.
Латентната фаза започва от момента на поява на редовни маточни контракции и продължава до разширение на маточната шийка до 4 см. Латентната фаза е най-продължителна – при първораждащи може да продължи около 20 часа, а при многорождали – 14 ч. Ако е запазен околоплодния мехур и маточните контракции са през различни интервали, бременната може да остане в домашна обстановка.
Четете още: Истината за болката от раждането
Активната фаза започва при разширение на шийката от 4-5 см и завършва с пълното разширение на шийката (около 10 см в диаметър). Успоредно с разширението на маточната шийка започва и спускането на предлежащата част на плода (най-често главата), която именно достига до тазовото дъно при пълно разширение и тогава се притиска правото черво (ректума), което предизвиква усещане за дефекация.
Втори период на раждането
Вторият период на раждането започва с пълното разширение на маточната шийка (около 10 см в диаметър) и завършва с раждането на бебето. При пълно разширение на маточната шийка ще се преместите от предродилна в родилна зала.
Вторият период на раждането продължава 30 мин. – 1 час. Контракциите стават все по-чести, продължителни и силни. Под тяхно влияние главичката на бебето стига до дъното на таза, което предизвиква дразненене за дефекация. За по-нататъшното придвижване започват да помагат и коремните мускули (коремна преса). Тяхното енергично свиване създава напъна, който се присъединява към контракцията. Всеки напън продължава около 10 секунди. Интервалите между напъните в началото са около 2 минути и стигат до няколко секунди. С всеки напън бебето се придвижва все по-напред.
Четете още: Естествени методи за по-леко раждане
Когато при напън главичката на бебето започне да се вижда през отвора на влагалището, се казва, че тя се „врязва“. В паузата между напъните тя все още се връща обратно. В този момент при необходимост се прави епизиотомия (разрез с цел разширяване входа на влагалието и улесняване преминаването на главата на бебето).
При по-нататъшното напредване на раждането идва момент, когато главичката на бебето не се връща обратно по време на напън – тя прорязва. В този момент акушерката поддържа перинеума и контролира прорязването. Главичката се ражда постепенно – темето, челото, лицето, брадичката. При раждането главичката е обърната надолу.
След раждането на главата се прави венозна инжекция метергин с цел подготовка за „раждането“ на плацентата (тя се ражда, след като се роди бебето). С помощта на този медикамент плацентарният период протича много бързо (около 3 минути) и се намалява кръвотечението. Последователно се раждат и рамената. След това акушерката внимателно изтегля останалата част от телцето. Изтича и останалото количество околоплодна течност.
Четете още: Как можете да помогнете на вашата партньорка по време на раждане?
Вашето бебе вече е родено. То вдишва за първи път. Чувате и първия му плач. Акушерката прерязва пъпната връв. Следват първите грижи за новороденото – тоалет, измерване, тест на Апгар.
Трети период на раждането
Третия период на раждането се нарича плацентарен – през него се извършва отделянето на плацентата от маточните стени и раждане (изгонване) на плацентата. Прилагат се профилактично утеростоници (метергин или окситоцин), които съкращават продължителноста на този период.
Помощ на медицинския екип по време на първия етап на раждането
• Периодично (през 2 часа) се следи разширението на маточната шийка чрез влагалищен преглед.
• Постоянно се проследяват промените в честотата и продължителността на контракциите, както и състоянието на плода чрез определяне честотата на детските сърдечни тонове с акушерски монитор.
• Прилагат се спазмолитици, с цел намаляване на болката и ускоряване разширението на маточната шийка.
Четете още: Изненадите на бащинството
Методи за ускоряване на първия етап на раждането
Методите за ускоряване на раждането допринасят за скъсяване на трите етапа на раждането и са безвредни за майката и бебето.
• Предизвикване на маточни контракции с хормоналния препарат окситоцин. Влива се чрез венозна система.
• Прилагане на простагландини. Простагландините предизвикват маточни контракции и ускоряват узряването на шийката на матката. Прилагат се през първия етап на раждането като влагалищни таблетки или влагалищен гел еднократно или няколко пъти през определени интервали от време в зависимост от зрелостта на шийката.
• Изкуствено пукане на околоплодния мехур. Прилага се при разширение на шийката около 5 см. Манипулацията е напълно безболезнена. След изтичането на околоплодната течност контракциите временно стават по-чести и по-продължителни.
Вашето участие
Вторият период на раждането е периодът на активно участие на родилката. Ключовият момент в него е пълноценното напъване, което ускорява излизането на бебето.
Четете още: План за раждането
1. Използвайте максимално силите си, тъй като е много важно да контролирате добре напъните, слушайте и изпълнявайте напътствията на водещите раждането.
2. При наближаване на напъна заемете позиция за напъване: хванете с ръце краката си под коленете. При напъване надигнете главата.
4. В паузите от 2-3 минути между контракциите се отпуснете и почивайте до следващата контракция.
Снимки: Kyle and Kelly Adams, MIKI Yoshihito (´?ω?), David Swift Photography, Pensiero, LSykora, Chris & Lara Pawluk / Foter.com