Нарушения в менструалния цикъл
Много нарушения в менструалния цикъл настъпват заради проблем в част от ендокринната система. Тези нарушения могат да бъдат следните – липсваща менструация, оскъдна менструация, менструация, която настъпва твърде често или твърде рядко, нередовна, обилна, болезнена. В допълнение, много жени имат моменти, в които се появява зацапване, оцветяване или леко кървене между менструалните периоди, извънредна поява на кървене.
Липсваща менструация
Липсващата менструация при небременните или предменопаузални жени се нарича аменорея.
Първична аменорея е термин използван за менструация, която не е настъпила до 18 годишна възраст. Вторичната аменорея е термин използван понякога за нормален менструален цикъл , който спира за повече от 6 месеца при жена, която не е бременна, не кърми или не е в менопауза.
В повечето случаи аменореятата не е повод за притеснение, но ако продължава повече време (над 7 месеца) въпреки, че е била лекувана, с течение на времето липсата на овулация може да афектира върху плодовитостта и да доведе до промяна в костите, като по този начин се повишава риска от остеропороза (заболяване, което уврежда костите и те стават порести и слаби и силно податливи на фрактури).
Първичната аменореа често е следствие от закъснял пубертет – състояние, при което съзряването е по-бавно от нормалното, поради генетични причини, влияние на околната среда или лощо хранене.
Четете още: Болезнена менструация
Понякога, първият менструален цикъл не настъпва, ако момичето е подложено на изключителен стрес или постоянно физическо натоварване, или страда от анорексия. По-рядко първичната аменорея може да е резултат от някоя анатомична обструкция като неразкъсан химен, който блокира потока от кръв да излезе от вагината.
Още по-рядко, първичната аменорея може да е резултат от генетични нарушения като Синдрома на Търнър, нарушения на хипофизната жлеза, нарушения на щитовидната или надбъбречната жлеза, диабет, затлъстяване.
Понякога се случва цикъла да се появи и после да изчезне за няколко месеца. Това се среща най-често през първата година след появата му при млади момичета, в резултат на несъвършената координация на функциите на хипоталамуса – част от мозъка, който отговаря за съня, храненето, репродукцията.
Този тип вторична аменорея се среща и при възрастни жени, непосредствено преди менопаузата. Това се случва в следствие на намаляването производството на естроген от яйчниците.
Четете още: Оскъдна менструация
Някой спортистки, балетни танцьорки, модели, актриси са с хранителни нарушения (водещо до загуба на тегло). Това може да доведе до ненастъпване на менструация всеки месец или до напълното и изчезване.
Друга относително честа причина за аменореята през детеродна възраст е поликистоза на яйчниците, състояние, което е причинено от многократна киста на яйчниците и прекомерно производство на мъжки типове хормони наричани андрогени. Ако не се лекува аменореята и свръхпроизводството на андроген, това може да доведе до хроничното стимулиране на маточната лигавица от естроген, което се асоциира с повишаването на риска за появата на ендометриален рак или ендометриална хиперплазия. Една от 5 жени с аменореа е с повишени нива на пролактина. Пролактин е хормон, който стимулира гърдите да произвеждат мляко и влияе на овулацията.
Снимки: Andrea Hubner www.design-warez.ru