Методи за контрацепция
Има ли 100% сигурен метод за предпазване от забременяване?
Да, това е въздържанието от секс. Но това не е метод, а начин на живот.
В тази статия:
• Планова орална хормонална контрацепция
Трябва да се каже много ясно, че повечето от методите за предпазване от бременност не защитават от СПИН и други болести, предавани по полов път. В това отношение най-сигурното средство си остава презервативът (кондомът), но неговата употреба зависи в голяма степен от мъжа.
Метод за контрацепция/ Ефективност:
Сексуално въздържание – 100%
Вазектомия (стерилизация на мъжа) – близо 100%
Стерилизация на жената – близо 100%
Планова орална контрацепция – около 97%
Спешна орална контрацепция – 98%
Презерватив – 85 до 98%
Цервикална шапка – 84%
Диафрагма – 85 до 96%
Контрацептивна инжекция (Депо-Провера) – Почти 100%
IUD или спирала – 98%
Календарен метод – 75%
Прекъснат коитус под – 70%
Четете още: Какво е безопасен секс?
При избора на подходящ за вас контрацептив играят роля няколко фактора. Това са общото здравно състояние, възрастта, честотата на половите контакти, броя на партньорите, които имате и дали в бъдеще планирате да имате дете.
• Кондоми
Кондомите (презервативите) предлагат най-добро предпазване от болести, предавани по полов път, затова са предпочитан метод пред другите контрацептиви. Методът се нарича още двоен метод, защото осигурява двойно предпазване – едновременно от бременност и инфекция.
Друг бариерен метод се осъществява с помощта на диафрагмите и цервикалните шапки. Те се използват в комбинация със спермициден крем или гел. Диафрагмата трябва да се постави от лекар. Тя предотвратява проникване на сперма до яйцеклетката. Може да бъде оставена в тялото на жената до 6 часа, но никога за повече от 24 часа, поради риск от натрaвяне (токсичен шок).
Противозачатъчни таблетки са първото средство, за което жените мислят като метод за предпазване от бременност. Когато през 50-те години на миналия век учените откриват Хапчето, се извършва огромен поврат в живота на жените – те вече могат да планират майчинството и така сами да определят съдбата си. Днес най-разпространени са комбинираните таблетки, съдържащи хормоните estrogen и progestin, както и тези, съдържащи само progestin. Действието на комбинираните таблетки се изразява в подтискане на овулацията и регулиране на менструалния цикъл. Смятат се за безопасни за повечето жени.
Четете още: Съвременна контрацепция или как да се предпазим от нежелана бременност
Методът за контрацепция с помощта на хормонални таблетките се дели на два типа – планова контрацепция и спешна контрацепция.
• Планова орална хормонална контрацепция
Оралните Контрацептиви /ОК/ – които се приемат през устата под формата на таблетки – са съвременен метод за предпазване от нежелана бременност чрез използване на синтетични яйчникови хормони – естрогени и /или гестагени. Използването на ОК имат изключително висока степен на контрацептивен успех – 99,9% и напълно запазват детеродната способност на жените след прекратяването им. Около 100 000 000 жени по света използват този метод на предпазване от нежелана бременност.
Четете още: Какво трябва да направя, ако презервативът се скъса?
Семейното планиране и предпазването от нежелана бременност са сред световните приоритети на съвременното общество. Оралните Контрацептиви /ОК/, смятани днес за едно от най-големите открития на XX век, дават възможност на жените сами да планират раждането на своите деца и да избегнат всички проблеми и усложнения, свързани с аборта.
• Как действат Орални Контрацептиви /ОК/?
Основният механизъм на действие е подтискане на овулацията.
• Кои са най-използваните Орални Контрацептиви /ОК/ в момента?
– Regulon
Новият ниско дозиран ОК на Гедеон Рихтер. Подходящ за жени в широки възрастови граници. Отличен контрол върху цикъла. Подходящ при лечение на акне и себореа.
– Novinette
Първият свръхниско дозиран Орален Контрацептив /ОК/ с дезогестрел съвременен високо селективен гестаген, регистриран в България. Изключително подходящ за млади момичета, започващи за първи път прием на ОК.
– Tri – Regol
Най-продаваният Орален Контрацептив /ОК/ в България. Сигурен ефект и отлична поносимост.
Четете още: Лъжи и истини за хапчетата срещу зачеване
В момента в цял свят най-изпозвани са ниско и свръхниско дозирани монофазни и трифазни орални Контрацептиви /ОК/.
Какъв трябва да бъде идеалният контрацептив?
Идеалният контрацептив тябва да отговаря на следните условия:
• сигурна контрацепция
• добър контрол върху менструалният цикъл
• минимални странични ефекти.
• Как трябва да се избере ОК?
Единствено след препоръка на специалист!
• Може ли ОК Regulon да се използва освен за предпазване от нежелана бременност и за регулиране на менструалният цикъл и намаляване на болката и менструалната кръвозагуба?
Да, оралните контрацептиви често се използват и с лечебна цел. Те също имат и много други терапевтични преимущества. За повече информация посъветвайте се с Вашият лекар или фармацевт.
Четете още: Противозачатъчни методи и средства
• Благоприятни ефекти и допълнителни преимущества на оралните контрацептиви
Освен предпазване от нежелана бременост Оралните Контрацептиви /ОК/ имат и значителен брой благоприятни ефекти и допълнителни клинични преимущества:
• Контрол на менструалният цикъл
• Десетократно намаляване риска от опасната "извънматочна бременност"
• Използват се при лечение на някои кожни състояния като акне и засилено окосмяване
• Приложението на ОК намалява риска от бъдещо развите на рак на яйчниците и рак на маточната лигавица.
• Намаляват риска от тазово възпалителна болест.
• мат положително въздействие при ендометриозата.
• Намаляват риска от доброкачествени заболявания на млечната жлеза.
• Имат изключително позитивен ефект при лечение на овариални и лутеинови кисти.
И все пак:
• Когато се случи да пропуснеш всекидневната таблетка
Тогава твоят сигурен шанс да избегнеш нежелана бременност е спешното хапче.
Четете още: Безопасен секс – какво всъщност означава?
Спешната контрацепция за предотвратяване на нежелана бременност е възможна по време на първите дни след половия акт. Може да бъде използвана при следните случаи:
• Когато не са използвани предпазни средства (забравено хапче или липса на друга предпазна мярка).
• Когато презервативът се скъса по време на акта.
• При други неприятни инциденти, когато има риск от нежелано забременяване.
Предотвратяването на бременност след акта е възможно, тъй като минават няколко дни, докато яйцеклетката се отдели от яйчника, мине през маточната тръба и достигне до кухината на матката. Именно това са дните, по време на които бременността в матката може да бъде предотвратена.
Таблетката за спешна контрацепция може да предпази от бременност, ако се използва в рамките на 72 часа след полов акт.
При спешни ситуации тези таблетки са много ефективни, но не могат да гарантират 100% предпазване, подобно на регулярните противозачатъчни. И все пак те са изключително сигурни: когато инструкциите се следват стриктно. За сравнение – от 100 презерватива 15 се късат.
Четете още: Трябва ли да се тествам за полово предавани болести?
• Какво става с менструацията след спешното хапче?
В повечето случаи менструацията се появява навреме, но понякога с няколко дни закъснение или по-рано. Ако се появи аномалия в менструалния цикъл, не се безпокой. Обикновено в такива случаи е добре да се консултираш със своя гинеколог. Ако закъснението е повече от една седмица, е възможно да е настъпила бременност и трябва да се консултираш с лекар.
• Какви са страничните ефекти на спешните таблетки?
Като при всеки медикамент, спешното хапче може да даде някои други рядко срещани странични ефекти. Рядко се появяват гадене и повръщане. По време на дните след приемането на таблетките може да се появи кръвотечение между двете менструации, но в повечето случаи то е слабо и краткотрайно. По-рядко се срещат главоболие, световъртеж, отпадналост, болезнени гърди. Тези оплаквания обикновено изчезват до 24 часа. При всички случаи, тези малки оплаквания, ако възникнат, са нищо, в сравнение с най-големия възможен страничен ефект при секса: нежелана бременност.
• Кога не трябва да се използват таблетките за спешна контрацепция?
Целта на приемането на "спешните таблетки" е да предотвратят нежелана бременност, а хирургическа намеса или аборт се прилагат при доказана бременност, тъй като в този случай методът няма ефект. Абсолютни противопоказания на "спешните таблетки" не се наблюдават. Не се препоръчва при свръхчувствителност към някоя от съставките на продукта. Ако жената страда от някаква хронична болест и/или е на медикаментозно лечение, при подобни случаи е добре личният гинеколог да бъде информиран.
Четете още: Какво са полово предавани болести и какво са полово предавани инфекции?
• Важно
Спешното хапче не може да предизвика аборт, и ако се приеме прекалено късно, няма да увреди зародиша, така че със сигурност би се родило здраво дете. "Спешната таблетка" не е средство за регулярна контрацепция. Използвана веднъж, таблетката не се препоръчва да се приема отново по време на същия менструален цикъл. През останалото време (до края на цикъла) могат да се прилагат други противозачатъчни средства. Със започването на следващия менструационен цикъл, могат да бъдат използвани орални контрацептиви. Спешните таблетки се препоръчва да бъдат използвани единствено при необходимост от спешна контрацепция.
• Внимание!
Спешните таблетки не предпазват от заболявания, разпространявани по полов път. Ако съществува и най-малко съмнение за СПИН или друга, предавана по полов път болест, гинекологът трябва да бъде незабавно уведомен.
Контрацептивна инжекция (Депо-Провера) е форма на хормона прогестерон с дългосрочно действие. Хормонът се инжектира на жената за предпазване от бременоост в продължение на 3 месеца. Прогестеронът препятства овулацията. Инжекцията се поставя от гинеколог на всеки три месеца. Това е един от най-надеждните методи за контрацепция. Съществуват и депо-препарати, които се инжектират подкожно и имат контрацептивно действие в продължение на 4-5 години.
• Вътрематочни средства (IUD's или спирала)
Има малки пластмасови и медни средства с различна форма, които се поставят в матката и по този начин спират ембриона да се имплантира и да се развива в бебе. Вътрематочните предпазни средства (спирали, песари) се предпочитат от много жени. Различните модели спирали и песари имат различен срок на годност, най-често 3-5 години.
Спиралата осигурява дълготрайна защита. Подходяща е за дълготрайна моногамна връзка, която не крие риск от инфекции, предавани по полов път. Последните модели спирали освен чисто механично действие отделят и биологично активни вещества. Спиралата задължително се поставя от акушер-гинеколог. Трябва да се има предвид, че матката може да отхвърли спиралата и да настъпят междуменструални кръвотечения.
Четете още: Митове за секса: Щях да знам, ако партньорът ми имаше полово предавана болест
Спиралата създава предпоставки за възникване на възпаление и за извънматочна бременност при употреба от нераждали жени, а по-късно при износване на бременността нерядко се наблюдава отлепване на плацентата. Спирали и песари не трябва да се използуват от неженени жени, от жени с повече полови партньори, при кръвотечение от половите органи, при възпаление и тумори на половата система. След поставянето им нерядко за няколко дни се появява преходно кървене и болка ниско в корема. Менструациите обикновено са по-обилни.
Ако не планирате да имате деца това е една възможност за контрацепция. Тя е възможна и при двамата партньори. Важно е да се разбере, че това е необратим процес, завинаги.
Те са под формата на крем, пяна, филм, свещички или таблетки. Тези продукти съдържат химикал убиващ сперматозоидите. Водят се спорове относно ефективността на този вид конрацептиви. Жените, които избират този метод за защита, трябва много точно да следват указанията за употреба на съответния продукт.
Възможно е да се намали вероятността от забременяване, като се използват естествени методи на контрацепция като се контролира температурата на тялото и състоянието на цервикалнната слуз, с показания за време, с висок риск, през което не се препоръчва да се прави секс. Използването на тези методи не е достатъчно благонадежно.
Ако се използва, основно само този метод за контрацепция има висок процент на неуспех даже при добре мотивираните жени. По-рядко се използва т.н. календарен метод, защото е много несигурен, особено ако цикълът на жената варира значително. При този метод от менструалния цикъл с най-малка продължителност се изважда 18 и се получава денят, след който е възможно забременяване. От менструалния цикъл с най-голяма продължителност се изважда 11 и се получава денят, след който не е възможно забременяването.
Например, продължителността на менструалните цикли варират от 25 до 28 дни. Изчислението е: 25-18=7 и 28-11=17. Следователно, от 7 до 17 дни от началото на менструалния цикъл забременяването е възможно и трябва да се използуват предпазни методи.
Четете още: Методи за контрацепция
И понастоящем най-често прилаганият метод е този на прекъснатия полов акт /прекъснат коитус. Това означава, че вашия партньор контролира еякулацията си. За съжаление, той никак не е надежден.
Източник: Ladypill
Снимки: Brandon Sigma, Naito8, imagerymajestic, marin, sscreations, piyaphantawong, David Castillo Dominici, Serge Bertasius Photography FreeDigitalPhotos.net