Как да стимулирате мозъка на новороденото?
Мозъкът на бебето започва да се образува 3 седмици след зачеването, според някои изследователи. По времето, когато то се роди, новороденото има 100 милиарда неврони. Някои вече са свързани помежду си, като тези, които регулират дишането. Стимулирайки мозъка на бебето, може да му помогнете да изгради нови връзки, които са от съществено значение за развитието му.
Избягвайте телевизията
Въпреки, че може да е изкушаващо да гледате телевизия, докато държите, кърмите или играете с бебето, учените твърдят, че телевизията на предлага достатъчно мозъчна стимулация. Изображенията на екрана не са добър заместител на стимулите, от които новороденото се нуждае в реалният живот.
Например, когато новороденото развива триизмерна визия, добре е за него да вижда обекти от реалният живот и да бъде в състояние да ги докосне, отколкото да гледа двуизмерни обекти на екрана. Взаимодействията с обект в реалният живот, като топката например, позволява на мозъка на новороденото да развива двигателните му умения и прави връзки по отношение на размера, формата, цвета и усещането за топката.
Четете още: Как бебето вижда света?
Освен това, когато телевизора е като фон може да попречи за развитието на езиковите умения на бебето. Смята се, че хората говорят с темпо около 940 думи на час, но когато телевизорът е като фон от него падат около 170 думи на час. Изслушването на повече думи насърчава развитието на по-добри езикови умения. Ако бебето е около някого, който говори положително, това стимулира мозъка му, защото то може да вижда изражението на лицето, езика на тялото и да чуе тона на гласа на индивида.
Докосване и взаимодействие
Не е трудно да се стимулира мозъка на новороденото. Докосването и взаимодействието подхранват развитието на мозъка на бебето. Гледайте в очите на бебето, за да стимулирате паметта му. Заведете го пред огледалото за да насърчите на самоосъзнаването. Внимателно докоснете пръстите на ръцете на новороденото, за да го накарате да ги отвори. След това поставете играчка в тях, за да му помогнете за развитието на двигателните умения.
Четете още: Какво е най-важно да знаят родителите относно грижата за новороденото?
Правете смешни физиономии. Новородените имат способността да имитират някои лицеви жестове. Препоръчва се и внимателно изненадване на бебето, с леко подухване на лицето му или гъделичкане на пръстите на краката му.
Говорете с вашето бебе
Когато вашето бебе издава звуци, някои специалисти съветват и вие да му отговаряте, да говорите с него, защото взаимодействието ви изгражда положителни качества и езикови умения. Когато отговаряте на бебешкото гугукане, дайте му шанс да ви отговаря и то на свой ред. Паузите помагат на новороденото да разбере как разговорът работи.
Четете още: Кога бебето ще започне да помни?
Когато сте около вашето новородено, говорете с него често и не се страхувайте да използвате името му, за да изградите разпознаване на името. Бебетата разпознават и се наслаждават да слушат гласа на хората, които познават.
Стимулиране на сетивата
Всичко в света е ново за новородените, така че простите задачки са достатъчни, за да се стимулира мозъка му. Четете книги на глас, за да може да спомогнете развитието на езиковите му умения, това ще ви даде и време да иградите връзка по между си.
Четете още: 7 признака, че детето ви ви обича
Дръжте бебето си докато се разхождате из къщата, така че да му дадете шанс да разглежда различни обекти. Препоръчително е да правите стимулиращи действия, като да докоснете бебешката ръка до прозореца, да го оставите да усети миризмата от сготвената храна, да слуша нови звуци, като камбанки или песента на птичките.
Снимки: Serge Bertasius Photography, David Castillo Dominici, Patrisyuphy FreeDigitalPhotos.net