Как да се справите с майката, насаждаща вина? – част 2
Продължава от: Как да се справите с майката, насаждаща вина? – част 1
Насаждането на вина може да няма абсолютно никаква връзка с вас. Възможно е да се дължи на импулси (понякога и несъзнателни), които тя е изпитвала към родителите си или братята и сестрите си, когато е била дете. Може би несъзнателно тя си мисли, че е лош човек. А може да е свързано и точно с вас – индиректно. Например, ако е изпитвала отрицателни чувства (омраза) към вас, когато сте плачели неутешимо заради колики като бебе. Майките понякога мразят бебетата си и според психолозите тези чувства са не само напълно нормални, но и здравословна част от майчинството.
След като не може да ви попита директно, тя може да използва вината, като средство да получи това, което иска. Разбира се това няма как да свърши работа – вместо това може да постигне точно обратното на това, което иска. Това ще ви накара да се чувствате гневни, критикувани и необичани.
Какво ще се случи, ако вместо да се засегнете от думите ѝ, предположите, че тя се бори с неосъзната вина? Какво ще се случи ако вместо да се ядосате, когато тя ви критикува, спрете да ѝ отвръщате негативно или да и казвате фалшиво мили неща, които не мислите, а се опитате да и помогнете да се освободи от подсъзнателната ѝ вина?
Как да го направите?
Можете да изпробвате следните 5 неща. Можете да започнете само с едно, а в последствие да опитате и другите. Понякога дори малките промени в начина, по който общувате, могат да променят взаимоотношенията ви, без да е необходимо да се каже дори едно: „Съжалявам“.
Четете още: 17 навика на щастливите мами – част 1
1. Кажете на майка си нещо положително за майчинството, което сте научили от нея
Трябва да бъде нещо истинско и за което наистина ѝ се възхищавате или харесвате. Възможно е да е нещо, което винаги сте приемали за нормално, нещо за което никога не сте мислили, но прилагате при отглеждането на собствените си деца. Например, можете да кажете „Знаеш ли, мамо, онзи ден се сетих как сядаше да гледаш анимационни филми с нас всяка събота, когато бяхме малки. Сега гледам да има поне един ден през седмицата, в който седя с децата ми и гледаме анимационни филми заедно.“
2. Опитайте се да се поставите на нейното място
Например, ако за деня на майката си оставате вкъщи, за да бъдете със своите деца или сте поканени при свекървата си, можете да се опитате да кажете на майка си следното: „Знам колко ти е трудно, мамо, но просто исках да ти кажа, че те обичам. Съжалявам, че няма да имам възможност да те видя.“ Ако го мислите, можете да добавите и: „Ти си фантастична майка и си ми помагала с толкова много неща. Не искам да си мислиш, че само защото нямам възможност да съм при теб, не искам, напротив!“
4. Мислете за своите нуждите и нуждите на хората, които са част от живота ви
Не ги „навирайте“ в лицето на майка си. Може би в момента тя се интересува само и единствено от своите нужди, но ще бъде щастлива от факта, че се грижите за себе си и хората, които обичате, без да я карате да се чувства като егоист, защото иска да се погрижите и за нея.
Четете още: Съвети от една неподготвена майка
5. Избягвайте обидите
Терминът „егоист“ е зареден с множество отрицателни качества, затова е по-добре да избягвате неговото използване. Ако все пак бъде споменат (не от вашата уста, разбира се), не забравяйте, че е по-здравословно човек първо да се погрижи за своите нужди. И двете – и вие, и майка ви, вероятно се опитвате да се погрижите за себе си. Лошо е, че не можете да го направите заедно и да си помогнете една на друга, но дори в този случай не означава, че тя е лоша майка, а вие – лошо дете или лош човек.
Снимки: bradleygee, Alicakes* Foter.com