Как да се грижим за пъпа на новороденото

Пъпната връв е жизнено важна за бебето по време на бременноста. Чрез нея то се снабдява с необходимите за растежа и развитието си хранителни вещества и кислород. След раждането, разбира се, тя вече не е необходима.

 

В рамките на няколко минути след раждането, връвта се клампира и се отрязва близо до пъпа. Поставената скоба (щипка) помага да се спре кървенето от трите кръвоносни съда в пъпната връв – две артерии и една вена. Понякога се прилага и лекарство на мястото на прекъсване на пъпната връв като част от първите грижи за бебето. Това може да бъде спирт или антисептик. Тази практика е заменена от суха козметика в повечето болници.

 

Когато бебето се прибере от болницата, връвта започва да изсъхва. Можете да махнете скобата, когато връвта изсъхне напълно.

 

В най-честия случай пъпната връв пада сама – в рамките на около две – три седмици. Важно е да се грижите за нея правилно, тъй като до изсъхването си пъпната връв е благоприятно място за развитие на инфекции, които могат да навлязат в тялото на бебето.

 

Четете още: Грижа за пъпчето на новороденото

 

Лекарят на вашето бебе ще ви даде указания как точно да се грижите за пъпната връв, което включва поддържането ѝ суха и чиста. Препоръчително е да не използвате вана за къпане на бебето, докато скобата падне и да информирате вашия лекар, ако това не се случи до един месец след раждането.

 

Дръжте скобата, която е поставена на пъпа извън пелената на бебето. Някои памперси за новородено имат специални отвори в тази зона. Ако не разполагате с такива, можете просто да сгънете горния край на пелената или да поставяте стерилна марля между пелената и пъпа.

 

Обадете се на лекаря на бебето, ако забележите следните неща:

 

кървене от края на пъпната връв или от кожата около нея

гной (течение с жълт или бял цвят)

подуване или зачервяване около пъпа

признаци, че областта на пъпа е болезнена за вашето бебе

 

Възможно е да има малко количество кръв около времето, когато пъпната връв е на път да падне и след като падне, но тя трябва да спре бързо. Никога не се опитвайте да дърпате пъпната връв или скобата, с която е клампирана.

 

Четете още: 9 причини, заради които бебето плаче

 

Родителите често са загрижени за формата на пъпа на бебето, но няма начин да се предскаже каква ще бъде тя или да се определи как ще изглежда пъпа след като заздравее. Противно на някои популярни традиции, залепването на монета или друг плосък обект на пъпа не помага и дори може да е опасно.

 

При някои бебета често се получава малка изпъкналост на корема около мястото на пъпа, особено когато то плаче. Тази  подутина се получава в следствие от слабост на коремните мускули и се нарича пъпна херния. Тя трябва да бъде следена от лекаря на вашето бебе, за да се види дали е необходимо лечение, но обикновено тя изчезва от само себе си.

 

Ако забележите нещо необичайно и сте притеснени за състоянието на пъпчето на вашето бебе, задължително го заведете при педиатъра си и не предприемайте нищо без него.

Добави коментар