Как да подготвите детето си за пристигането на ново бебе? – част 2
Продължава от: Как да подготвите детето си за пристигането на ново бебе? – част 1
Планиране на раждането
Когато терминът ви наближи, е подходящото време да подготвите детето си за периода, който ще прекарате в болницата. Обсъдете плановете си с него, за да знае какво да очаква, когато денят дойде.
Помислете дали ще е възможно вашето дете може да ви посети в болницата възможно най-скоро след раждането. Ако няма други посетители наоколо, това ще помогне да подсилите интимното семейно събитие около раждането на новото бебче.
Опитайте се да не променяте рутината в седмиците около раждането. Ако планирате промени в детската стая, постарайте се да го направите няколко седмици преди термина.
Новото бебе вече у дома
След като вече сте довели бебето у дома, помогнете на другото си дете да се адаптира към промяната. Включвайте го колкото е възможно повече в ежедневните дейности свързани с бебето, така че да не се чувства пренебрегнато.
Четете още: Магията на театъра
Много деца искат да помагат в грижите за новото бебе. При тази „помощ“, разбира се, задачките могат да отнемат повече време, но важното в случая е да дадете възможност на по-голямото дете да се сближи с бебето. В зависимост от възрастта на по-голямото ви дете, то може да забавлява бебето при смяната на памперсите, да бута количката, да помага при къпането и оригването на бебето.
Ако вашето дете не проявява никакъв интерес към бебето, не се тревожете. Това може да отнеме повече време, отколкото сте предполагали.
Някои ситуации, като кърменето, изключват по-голямото дете. За такива моменти, гледайте винаги да имате играчки под ръка, така че да храните бебето без да се тревожите, че баткото или каката ще ви прекъсват или ще се чувстват изолирани.
Четете още: Талантливи малки готвачи
Опитайте се да прекарвате повече време само с по-голямото си дете. Например, докато бебето спи. Намирайте време само за вас всеки ден. Това може да помогне за облекчаването на всяко негодувание или гняв спрямо бебето.
Напомняйте на близките си роднини и приятели, че по-голямото ви дете може би иска да говори за нещо различно от бебето. Измисляйте забавни дейности или нещо специално за детето си.
Ако сте в състояние, не спирайте да изпращате по-голямото си дете до училище или до детската градина. Нормално е да чувствате вина, че изпращате детето си далеч от вкъщи, докато сте у дома с бебето си. Но поддържането на рутината е много полезно за братята и сестрите. Докато детето ви не е вкъщи, ще имате време насаме с бебето, а след като се прибере, планирайте приятно занимание за цялото семейство.
Как да се справите с чувствата?
Заради всички промени, които бебето носи у дома, някои по-големи деца може да се измъчват дълго време, преди да се приспособят. Насърчавайте ги да говорят повече за чувствата си към новото бебе. Ако не могат да изразят тези чувства, не се изненадвайте и обезкуражавайте. Възможно е дори да се върнат към стари навици и говорене на бебешки и това е съвсем нормално.
Ако детето ви прави пакости, не променяйте правилата, но се опитайте да разберете какви емоции биха могли да са причина за този тип поведение. Това може да значи, че детето ви се нуждае от повече внимание и повече време с вас. Покажете му, че чувствата му са важни, но трябва да бъдат изразени по подходящия начин.
Снимки: Monkey Magic, malmesjo, ~PhotograTree~, FrankGuido Foter.com