Как да научите детето си да споделя?

Какво да очаквате от децата на 3-4 годинки?

 

„Няма да ти го дам!“ – крещи детето ви, докато грабва играчката си от ръцете на другото дете. Малко по-рано сте чули силно: „Не!“, което детето ви е изкрещяло на своето другарче, насочило се към аквариума с рибките (например). Сигурно се питате защо детето ви не може и не иска да споделя?

 

Детето ви знае, че трябва да споделя. Просто все още е твърде непоследователно, за да го прави. То може да прекарва часове наред всеки ден, в които си играе с други деца и се редуват в игрите. На 3-4 г. вече е по-малко егоцентрично, отколкото преди година – две. Но вашият малчуган все още е импулсивен, така че времето, в което другарчето си играе с играчката, е истинско предизвикателство за него.

 

дете, споделяне, играчки, възпитание

 

От друга страна, много деца на тази възраст, обичат да рисуват картини за учителите и родителите си, правят подаръци и споделят закуската си. Те просто виждат, че когато дават нещо, това радва другите и освен това е забавно. Насърчавайте тези действия на детето си и окуражавайте благотворителните му импулси.

 

Как можете да помогнете на детето си да се научи да споделя?

 

Направете споделянето забавно

 

Научете детето си на отборни игри, в които играчите са екип и имат обща цел. Нареждайте пъзели заедно, като се редувате в поставянето на парченцата. Споделяйте мини проекти, като например поливане на растения или пазаруване. Накрая – дайте на детето си неща, които да сподели с приятели, като например специална закуска за игрите, стикери и т.н.

 

Четете още: Как да развиете емпатия в детето си?

 

Не наказвайте скъперничеството

 

Ако кажете на детето си, че е егоист и принуждавайки го да даде свое ценно притежание, за да го дисциплинирате, само ще предизвикате негодувание, а не щедрост. За да насърчите споделянето, използвайте положителна подкрепа, а не увещаване. Имайте предвид, че е хубаво детето ви да държи на позициите си. С времето то ще разбере, че да споделяш с приятелите си е по-забавно, отколкото да пазиш нещата само за себе си.

 

дете, споделяне, играчки, възпитание

 

Говорете с него

 

Когато децата се карат за играчките, помогнете им да разберат какво става. Ако едното дете държи играчката и не иска да я върне, обяснете как може би се чувства другото дете. Например: „Мони наистина обича тази играчка и не иска никой да си играе с нея точно в момента“.

 

Помогнете на своя малчуган също да изрази своите чувства. Когато виждате, че не иска да споделя, попитайте го какво не е наред. Може би ще откриете, че детето ви не иска да сподели футболните си картички, защото държи много на тях, понеже са подарък от дядо.

 

Четете още: Как да кажете НЕ на вашето дете?

 

 • Научете детето да решава проблемите си

 

Ако детето ви е стиснало здраво камиончето играчка, което и другото дете иска, доста голям е шансът то да си мисли: „Или е негово, или мое!“. Концепцията за споделяне на играчката, може дори да не му е хрумнала. Насърчете децата да се редуват. Научете детето си, че споделянето и раздаването са различни неща. Покажете му, че ако то сподели играчката си с приятел, приятелят също ще е по-благосклонен да сподели своята играчка.

 

дете, споделяне, играчки, възпитание

 

Определете граници

 

Преди играта, попитайте детето си дали има нещо, което не иска да споделя и му помогнете да намери тази специална играчка. След това му кажете да помисли за неща, които биха били забавни за него и неговия гост. Кажете на приятелчето да вземе със себе си 1-2 от своите играчки. Детето ви може да не е толкова щедро, ако то е единственото, което споделя.

 

Четете още: Бъдете постоянни във възпитанието 

 

Уважавайте вещите му

 

Ако детето ви има усещането, че върху неговите дрехи, книги или играчки се прилага някакво насилие, много малко вероятно е да се откаже за тях дори за миг. Искайте разрешение преди да вземете цветните му моливи и му дайте възможност дори да откаже. Уверете се, че братя, сестри, баби, дядовци или детегледачката, също полагат тези грижи.

 

дете, споделяне, играчки, възпитание

 

• Давайте пример

 

Най-добрият начин да се научи 3-4 г. дете да споделя, е като има добър пример на щедрост. Споделете сладоледа си с него, предложете шал в тон с модата или със супер героите. Описвайте това, което правите и не забравяйте да го научите да споделя и нематериални неща като чувства, емоции, идеи, истории… Най-важното е от всички страни да има компромис и търпение.

 

Снимки: thomas druyen, tarotastic, scottwills, Thomas Hawk, Kris Krug Foter.com

Добави коментар