Как да комуникирате ефективно?
Умението да комуникирате е ключът към здравословна и успешна връзка. Добрата комуникация може да помогне за да разрешаване на проблеми, за избягване на недоразумения и за развиване на по-дълбока и по-смислена връзка. Тя е умение, което можете да научите, полагайки усилия и ангажирайки се в подобряването ѝ.
Бъдете наясно с вашите чувства
Важно е да бъдете наясно с емоциите си и как те играят роля във вербалната комуникация с другите. Вашите чувства направляват начина, по който комуникирате, повече отколкото си мислите. Липсата на осъзнаване на емоциите може да доведе до ненужни спорове и разочарования. Ако не можете да прецените как се чувствате или не знаете защо се чувствате по определен начин, ще ви е трудно да го обясните.
Не пренебрегвайте неудобните чувства. Усъвършенствайте емоционалното си съзнание като възприемате и се справяте с неудобни и трудни чувства. Например, пишете в дневник или поговорете с приятел, това може да ви помогне да осъзнаете как се чувствате.
Изразете себе си
Важна част от вербалната комуникация е способността да изразявате вашите нужди, очаквания и желания. Не си мислете, че другите хора знаят какво си мислите и какво искате. Ако имате такива очаквания, е доста вероятно да се стигне до недоразумения. Ако другите не знаят какво искате или от какво се нуждаете, няма как да оправдаят очакванията ви. Изразявайте чувствата си и насърчавайте другите хора в живота ви да направят същото.
Четете още: Липса на комуникация в семейството
Управлявайте стреса
Стресът може да повлияе на способността ви да общувате ефективно. Подложени под голям стрес, може да ви е трудно да мислите трезво и да предприемете съответни действия. Така например, ако се чувствате претоварени, може да кажете или да направите нещо, за което по-късно ще съжалявате.
Обърнете внимание на признаците на стрес, като например потни длани, главоболие, болки в корема. Отделете време да се отпуснете. Може да опитате да броите до 10 или да направите няколко дълбоки вдишвания. Ако знаете как да следите стреса, контролирате емоциите си по-лесно и ще реагирате по подходящ начин.
Вашите собствени чувства
Изразете себе си директно, а не индиректно. Например, кажете „Аз съм разстроен/а.“, вместо „Ти ме разстрои“. Това може да помогне за предотвратяване на конфликти, тъй като вие заявявате какво чувствате, без да обвинявате другия човек. И по този начин не карате отсрещната страна да премине в защитна позиция.
Четете още: Как тийнейджърите говорят за чувствата си?
Като се фокусирате върху своите мисли, чувства и това, което намирате за важно, може да избегнете обвиненията и така е по-вероятно да предизвикате положителна реакция от страна на другия човек.
Снимки: Nathancolquhoun, Ed Yourdon Foter.com