Какво е инсулинова резистентност?

Инсулинова резистентност е намалената способност на някои от клетките на тялото да реагират на инсулин. В началото организмът не се справя добре със захарта (не забравяйте, че всички въглехидрати се превръщат в захар в тялото ни). Една от основните задачи на инсулина е да подготви клетките на организма да приемат глюкозата и да я превърнат в енергия (или да се съхранява глюкозата под формата на мазнини). Инсулиновата резистентност се случва, когато клетките не приемат глюкозата въпреки инсулинът. Когато това се случи, тялото произвежда повече инсулин, за да стабилизира нивото на глюкозата в кръвта (и по този начин клетките да могат да използват захарта).

 

С течение на времето това води до състояние, наречено „хиперинсулемия” или твърде много инсулин в кръвта. Хиперинсулинемията води до други проблеми, включително това, че организмът по-трудно усвоява складираните мазнини за енергия.

 

Какво причинява инсулиновата резистентност

 

Не е съвсем ясно, но със сигурност генетиката играе голяма роля в това. Някои хора са родени с инсулинова резистентност. Липсата на физическа активност кара клетките да бъдат по-малко чувствителни към инсулин. Повечето експерти са съгласни, че затлъстяването води до голяма инсулинова резистентност. Въпреки това, почти сигурно е, че инсулиновата резистентност насърчава наддаване на тегло. Това води до един порочен кръг, който пак води до инсулинова резистентност.

 

Какви проблеми причинява инсулиновата резистентност?

 

Освен общото наддаване на тегло, инсулиновата резистентност се свързва с абдоминално затлъстяване, високо кръвно налягане, високи нива на триглицеридите и ниски нива на добрия холестерол. Тези състояния са част от съпътстващите проблеми, наречени метаболитен синдром (или инсулин резистентен синдром). Тъй като тази група от симптоми възниква заедно, трудно е да се разбере кое какво причинява, но метаболитния синдром е рисков фактор за сърдечно съдови заболявания и диабет тип 2.

 

Какво е инсулинова резистентност?

Колко често се среща инсулиновата резистентност?

 

Инсулиновата резистентност се появява все по-често. Също така се увеличава с възрастта, което се свързва с наддаването на тегло в средна възраст. Едно изследване показва, че 10% от младите хора, когато достигнат зряла възраст отговарят на критериите за метаболитен синдром, докато цифрата е скочила до 44% за хората минаващи 60 години. Предполага се че разспространението на инсулиновата резистентност е много високо.

 

Как да разберете дали сте инсулиново резистентен?

 

Ако сте с наднормено тегло, вие вероятно сте инсулиново резистентни, особено ако наддавате повече в областта на корема. Ако имате някой от симптомите на метаболитния синдром, то е вероятно да сте резистентни към инсулин. Хората, които се повлияват добре от намаляване на въглехидратните храни е по-вероятно да бъдат инсулиново резистентни.

 

Ако инсулиновата резистентност е първата стъпка, какво следва?

 

Ако панкреасът продължава да произвежда високи нива инсулин, евентуално това ще спре. Обяснението е, че бета-клетките в панкреаса са изчерпани, но това всъщност е заради вискоия инсулин или пък по-високите нива на кръвна захар започват да вредят на клетките. Във всеки случай нивата на кръвната захар продължават да се увеличават и това е пътя към заболяването диабет тип 2.

 

Когато кръвната захар на гладно достигне 100мг., това се нарича преддиабетно състояние, а когато надхвърли 126, тогава се нарича диабет. Може да забележите невидимата линия по пътя от инсулиновата резистентност до невъзможността на организма да се справя със захарта. Колкото по-скоро разберете това, толкова по-големи са шансовете да спрете процеса.

 

Снимки: David Castillo Dominici, Ambro FreeDigitalPhotos.net

Добави коментар