Има ли значение периодът преди раждането?

Автор: Дарина Пачова

Докторант във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет "Св. Климент Охридски"

 

Дълго време се е смятало, че животът започва с раждането и че месеците, прекарани в утробата, нямат влияние върху характера и личността на хората. Много учени се интересуват от взаимодействието на личностните характеристики, индивидуалното поведение и факторите на околната среда, включително социалния контекст и тяхното влияние върху развитието. Днес все по-голямо внимание се обръща на първите 9 месеца от развитието на човека.

 

Вече знаем, че в много ранен етап от своето вътреутробно развитие детето приема информация и я съхранява в съзнанието или подсъзнанието си. Тази съхранена информация може да окаже сериозно влияние както на вътреутробното развитие, така и на целия съзнателен живот.

 

пренатално, възпитание, бебе, грижа

 

Пренаталната психология започва да се развива като част от психология на развитието, за да се обясни как периода преди раждането формира личността на човека. Има за цел да даде знание на бъдещите майки и на бременните жени как могат да повлияят положително на детето си още в утробата, както и търси обяснение на различни поведенчески състояния, свързани с различни влияния от пренаталния период.

 

Четете още: Влияе ли стресът по време на бременност на вашето бебе

 

Човешкият ембрион започва да развива своите усещания още през 7-ма седмица и тези усещания се умножават и усъвършенстват всеки ден. Това поставя нови изисквания към средата, в кято се формира новия човек. Ако условията са благоприятни и стимулиращи развитието не само на физическото тяло, но и на психиката – можем да се надяваме бъдещият индивид да постигне максималното възможно качество.

 

пренатално, възпитание, ембрион, бебе, грижа

 

Връзката между майката и детето е основа за развитие на отношенията им. Това предполага да има контакт между тях като всеки допринася за връзката на някакво ниво. Окуражаването и практикуването на методики за пренатално възпитание дава на майката възможност всеки ден да се фокусира върху нероденото си дете. Тя може да предложи на бебето си стимули, за които е известно, че ще подобрят когнитивното развитие на детето. Това е любящо, съзнателно усилие от страна на майката и това удовлетворява нейните майчински инстинкти да направи нещо, което е добро за бебето и преди да се е родило.

 

пренатално, възпитание, връзка, майка, бебе

 

Майката наблюдава движенията на бебето като отговор на тези действия, така започва комуникацията между бебето и майката. Бебето реагира с интерес и любопитство към тези нови звуци, които навлизат в неговата иначе непроменена среда. Накратко това взаимодействие се превръща във форма на обучение, като играене на игра.

 

Четете още: Вярно ли е, че бебето може да разпознае гласа на майка си преди раждането?

 

Различните техники на пренатално възпитание са прекрасен начин, по който всички членове на семейството да участват в онова, което се случва с бременната жена.

 

Снимки: J. Star, Kit4na, Jack Fussell Foter.com

Добави коментар