Здравословни проблеми, влияещи върху плодовитостта на мъжете
Съществуват няколко здравословни състояния, които могат да понижат плодовитостта при мъжете. Те включват:
Треска
Грипа, пневмонията или дори обострената настинка могат да причинят висока температура, което влияе неблагоприятно върху производството и качеството на спермата. Възстановяването от тези промени обикновено става в рамките на 1-2 седмици.
Диабет
В дългосрочен план, неконтролираният диабет може да причини проблеми с ерекцията и еякулацията, защото причинява увреждане на нервната система.
Високо кръвно налягане
Хипертонията (високото кръвно налягане) може да причини проблеми с ерекцията както директно, така и като страничен ефект от лекарствата, които се предписват за лечението му.
Исхемична болест на сърцето
Исхемичната болест на сърцето може да причини проблеми с ерекцията. Причината за това може да е цялостното втвърдяване на артериите както в пениса, така и около сърцето, или лекарствата, които се използват за лечение на сърдечни проблеми.
Вижте още: Какви са причините за еректилната дисфункция?
Неврологични разстройства
Множествената склероза, удара и увреждането на гръбначният мозък могат да причинят проблеми с еякулацията и ерекцията.
Бъбречно заболяване
Хроничната бъбречна недостатъчност, в резултат на която се натрупват много отпадни вещества в тялото, може да повлияе неблагоприятно върху качеството на спермата и фертилитета. Също така може да причини проблеми с ерекцията.
Рак
Раковите образувания, които засягат гениталният тракт или ендокринната система могат директно да понижат плодовитостта. От друга страна, лекарствата и радиацията, използвани за лечението на рака, сериозно намаляват производството на сперма, като могат дори да го спрат. Стресът също може да има подобен ефект.
Вижте още: Как да проверите тестисите си за рак?
Алкохолизъм
Алкохолът е токсичен за спермата и може да понижи качеството ѝ, както и плодовитостта.
Стрес
Стресът причинява хормонални промени, които могат да повлияят фертилността. Причините за стрес са изключително много, като включват и тревогата за собствената оплодителна способност.