Замразяването на яйцеклетки – застраховка срещу безплодие? – част 1

Интервю на Портал „Мама, татко и аз” с Любослава Вълкова, Биолог – ембриолог в АГ Болница „Д-р Щерев”

 

Портал "Мама, татко и аз" (МТА): Какво представлява замразяването на яйцеклетки и прилага ли се с цел отлагане на майчинството?

 

Любослава Вълкова: Замразяване на яйцеклетки с цел отлагане на майчинството звучи добре, особено в съвременния свят, когато жената иска да направи кариера, да намери подходящ партньор, да стъпи здраво на краката си. И хубавото е, че на този етап могат да се замразяват яйцеклетки.

 

До много скоро тази методика не даваше добри резултати. Сега вече нещата изглеждат все по-добре и по-добре. Въпреки това обаче няма 100% гаранция, т.е. дори една жена да реши да забременее нормално не е сигурно, че точно сега ще стане, точно този месец или другия, още по-малко, ако се опитва със замразени яйцеклетки.

 

замразяване, яйцеклетки, метод, жена

 

Замразяването на яйцеклетки дава сигурност, но при всички случаи не може да се разчита изцяло на този метод. От една страна, защото с напредването на възрастта качеството на яйцеклетките се влошава и самата бременност в по-късна възраст е по-трудна и носи повече рискове.

 

За да се замразяват яйцеклетки има няколко условия, на които пациентката трябва да отговаря. Нормално е жената да отделя една яйцеклетка при всеки цикъл. Ако трябва да се замрази тази една яйцеклетка шансовете са минимални, дори почти никакви. Защото замразявайки яйцеклетката тя трябва да се размрази, трябва да преживее, трябва да се оплоди, трябва да се развива, трябва да се имплантира.

 

Вижте още: Предимства и недостатъци на стимулационните протоколи

 

Има много стъпки, които трябва да се преминат, като на всеки етап има процент на отпадане, т.е. определен процент преживяват. Именно затова е необходимо броят им да е по-голям, за да има реален шанс за качествени яйцеклетки с добри характеристики. Когато са повече винаги има шанс една част да преживеят, друга част да се развиват, затова със сигурност трябва да бъдат повече яйцеклетки. За целта трябва да се направи стимулация на яйчниците с цел добиване на повече от една яйцеклетка.

 

замразяване, яйцеклетки, метод, жена

 

Това е като при ин-витро оплождането, прави се хормонална стимулация, наблюдават се фоликулите, които се развиват, следят се хормоналните нива, поставят се хормонални препарати и в момент, в който фоликулите са подходящи се прави фоликуларна пункция и се изваждат яйцеклетките. По този начин се получват яйцеклетки, които след това могат да бъдат замразени.

 

Държа да подчертая, че е добре това да се случи в една ранна възраст. За съжаление при жената в един момент нещата много бързо започват да се променят. При някои жени е по-различно, те са облагодетелствани, при други по-бързо стават нещата, въпреки това след 35-36 години всичко се променя, за съжаление не към добро.

 

МТА: В България има ли такава практика?

 

Любослава Вълкова: Не, не е практика и в световен мащаб като цяло това не е практика, но се прилага. Замразяването на яйцеклетки беше въведено основно при жени, и по-скоро при млади жени, които имат онкологични заболявания. При тях има риск анти-туморното лечение да увреди репродуктивните им функции. Да се намали или да няма яйчникова функция. Всъщност именно в тази посока бяха насочени основните усилия за замразяване на яйцеклетки. Защото такива жени след това може да нямат шанс да имат поколение.

 

Вижте още: Фактори влияещи на женската плодовитост

 

При някои има по-голям при други по-малък риск от загуба на яйчниковата функция, но не е сигурно какво ще се получи, така че при такива пациенти това се прилага все повече. И намира много добро приложение, защото заболяванията се откриват на много по-ранен етап, пациентите се лекуват успешно и след това могат да имат и деца, защото част от тях все още нямат. Сега вече се обръща внимание на така нареченото „социално” замразяване на яйцеклетки, за да се запази възможността жената да има дете на по-късен етап.

 

замразяване, яйцеклетки, метод, жена

 

И въпреки това има различни мнения, според част от групите – това е все още експериментален метод. Като експериментален метод, не може да гарантира някаква определена сигурност, определени проценти успеваемост. Според други, тъй като има няколко групи в света, които работят много активно, и наистина имат много опити с много яйцеклетки, методът може да се използва рутинно, всъщност те дават най-добрите разултати. Но въпреки това не могат да се дадат гаранции и не можем да сме сигурни, че ще имаме успех, това е така да се каже в сферата на желанията. Ще стане един ден, но не на този етап.

 

Продължава на: Замразяването на яйцеклетки – застраховка срещу безплодие? – част 2

 

Материалът е подготвен в партньорство с:

 

 

Снимка: SOMMAI, photostock, stockimages FreeDigitalPhotos.net

Добави коментар