Гинекологична урология – симптоми
Особеностите в анатомичното устройство на долния пикочен тракт при жената и отношенията му с гениталиите водят до различие в етиологичните фактори и характера на някои урологични заболявания, което изисква специални познания.
Тези характерни за женския пол особености могат да бъдат обобщени така:
Симптомите, възникващи от долните пикочни пътища, често приличат на гинекологични. Обратно, някои пикочни симптоми могат да бъдат причинени от заболявания на гениталните органи, без да бъде налице урологично заболяване.
Женската уретра е различно устроена от мъжката и това поражда функционални смущения или болестни процеси, които почти никога не се срещат при мъжа. Голяма разлика съществува във възникването на един от водещите при много урологични заболявания симптоми — ретенцията на урина. При жената уринната ретенция се причинява изключително от болестни процеси в гениталиите и хирургични процедури, целящи статична корекция на тазовите органи.
Инконтиненцията на урина е също предимно женска „привилегия“. Травмата от раждания или гинекологични операции, лъчетерапията са чести причини за появата на инконтиненция.
Четете още: Кога трябва да посетите гинеколога?
При неизяснени гинекологични проблеми трябва да се изключи и възможността за урологично заболяване. Изследването на урината е недостатъчно, тъй като липсата на патологични елементи не изключва заболявания като хроничен неспецифичен уретрит, тригонит, интерстициален цистит, хидронефроза и др. Мехурни симптоми като полакиурия, дизурия или императивни позиви за уриниране могат да бъдат причинени само от гинекологично заболяване и изследванията показват нормален пикочен тракт.
Например полакиурията може да бъде причинена от притискане на пикочния мехур от обемисти тазови маси, като миоми, овариални кисти, бременна матка и др. При цистоцеле се наблюдава учестено уриниране, докато при голямо цистоцеле може да има ретенция на урина. Ако се прибави инфекция, броят на микциите нараства, появява се дизурия. При постменопаузални жени следствие отсъствието на естрогенна стимулация изтънява лигавицата на долната уретра и на meatus urethrae и в резултат на повишена чувствителност се явяват дизурия и учестено уриниране.
От друга страна, болестите на уретрата, пикочния мехур и уретерите могат да наподобяват гинекологични симптоми, като вагинизъм, диспареуния, дисменорея, или неясни и трудни за интерпретация тазови и абдоминални болки. При обективното изследване също могат да бъдат допускани грешки.
Четете още: 6 причини за болка във вагината
Известно е, че пълният пикочен мехур, както и ектопичният бъбрек могат неправилно да се тълкуват като генитални тумори. Ако пациентката не се изследва комплексно — гинекологично и урологично, могат да се допускат грешки в лечението или да се предприеме излишна операция. Затова освен коремната палпация вагиналното и ректалното изследване за изясняване на урологичния статус са необходими посявка на урина, екстреторна урография, цисто- и уретроскопия в някои случаи с ретроградна пиелография, изследване на бъбречната функция, ултразвуково изследване и др.
В гинекологичната практика, особено при диагноза и лечение на пикочната инконтиненция, намират приложение цистоуретрографията, цистометрията, сфинктерометрията, профилът на утералното налягане, урофлоуметрията и др.