Болка в гърдата по време на кърмене – част 1
Какво може да причини болка, докато кърмите?
Рефлексът на потичане
Рефлексът на потичане на кърма от гърдите, се получава от действието на хормона окситоцин. Той стимулира мускулните клетки в гърдите да изтласкват млякото. Може да почувствате мимолетна болка в гърдите си, когато това се случи.
Окситоцинът се отделя от хипоталамуса в първите няколко дни след раждането, независимо дали кърмите бебето си или не. По-късно, само при мисълта за хранене на бебето, може да предизвика освобождаването на този хормон. Обикновено гърдите ви започват да текат, когато това се случи.
Различните жени чувстват този рефлекс по различни начини. Може да чувствате:
• слабо гъделичкане или иглички
• огромно напрежение, слаба болка или дискомфорт
• абсолютно нищо
С течение на времето, когато свикнете с кърменето, няма да чувствате неприятните усещания.
Препълване на гърдите
Някои майки, които имат много кърма, получават болки в гърдите по време на кърмене. Този болезнен рефлекс на потичане обикновено намалява постепенно през първите три месеца от кърменето. Ако бебето суче добре всеки път, когато го кърмите, количеството кърма, което произвеждате, бързо ще се „нагоди“ към нуждите му.
Четете още: Инфекции на гърдата и запушени канали – част 1
Млечница
Млечицата е често срещана гъбична инфекция. Тя може да се развие в устата на бебето и по зърната на гърдите на майката. Влажната, топла, съдържаща захар (от кърмата) среда в устичката на бебето създава благоприятна среда, в която млечицата може да се развие.
Понякога инфекцията може да навлезе и в млечните канали на гърдите. Това са каналите, по които млякото преминава към зърната. Ако те бъдат инфектирани, кърменето може да стане болезнено.
За разлика от болката от рефлекса на потичане на кърмата, болката от млечицата може да продължи по време на кърменето на вашето бебе и се влошава след всяко хранене. Изключително рядко жените развиват млечица в млечните канали. По-често се развива по зърната.
Четете още: Как може да се предотврати мастит?
Ако вие и вашето бебе имате млечица, ще трябва да се консултирате с вашия лекар, за да може и двамата да приложите необходимото лечение.
Препълване
В първите няколко дни след като бебето се роди, гърдите се препълват с мляко. Освен това са и по-добре кръвоснабдени в този момент. Това ги прави подути.
Това може да доведе до усещане за препълване на гърдите – ще имате усещане за горещина и болка. Клетките, които произвеждат мляко се подуват подути, правейки потичането на кърмата трудно. Също така гърдите могат да се зачервят и да станат лъскави.
Това е напълно нормално. Това е начинът, по който вашето тяло осигурява достатъчно от мляко за вашето бебе. След като бебето ви започне да се храни редовно, гърдите ви ще регулират количеството мляко, което произвеждат и дискомфортът би трябвало да премине. Ако това не се случи, говорете с лекаря си колкото е възможно по-скоро.
Мастит
Ако някоя част от гърдата ви се възпали, това може да означава, че имате мастит. Това е болезнена инфекция, която може да се развие по различни причини. Засегнатата гърда става червена и чувствителна. Това състояние се характеризира и с висока температура. Може да продължите да кърмите бебето си, но веднага посетете лекаря си за лечение.
Продължава на: Болка в гърдата по време на кърмене – част 2
Снимки: Wester, HoboMama, Archangeldeb Foter.com

