Бащите и кърменето
Повечето бащи знаят, че кърменето е един от най-добрите варианти за хранене на бебето. Кърмата съдържа перфектна комбинация от хранителни вещества и кърмените бебета се радват на множество ползи – от намаляване на риска от затлъстяване, алергии и т.н.
Плюс това, кърменето е безплатно, не изисква подготовка и почивстване и е чудесен начин на майката да се свърже с детето си.
Много от новите бащи намират, че техните чувства относно кърменето са променени, когато бебето се роди. Това не е, защото татковците не подкрепят кърменето, а защото се чувстват отделени от този процес.
Четете още: За таткото – с любов
Справяне с неприятните чувства
Кърменето продължава отношенията между майка и детето, които са започнали още по време на бременноста. А какво да правят татковците?
За татковците е обичайно да се чувстват по следните начини:
• Притесняват се, че имат по-малко време да се свържат със своето бебе, да изградят отношения, за разлика от майката.
• Изпитват чувство за непълноценност, защото мислят, че не правят достатъчно за бебето, поне не толкова, колкото майката.
• Изпитват страх, че бебето ще застане между вас и партньорката ви.
• Вярват в твърдението, че жените, които кърмят имат умения, които автоматично ги превръщат в по-добри родители.
5 начина да направите кърменето по-добро за всички
Няма съмнение за това: храненето е най-важният аспект от грижите за бебето. А това не означава, че щом не кърмите не сте в добра позиция.
Не трябва да се отдръпвате само, защото тя осигурява грижите с храненето. Проучванията показват, че когато жените са по-подкрепяни от мъжете си относно кърменето, се чувстват по-уверени и спокойни в способността им да го правят.
Четете още: Изненадите на бащинството
Колкото и странно да звучи татковците заемат важна роля при кърменето. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат:
• Бъдете подкрепящ и внимателен. Кърменето е трудна работа, така че помагайте на партньорката си кагато е възможно. Когато тя кърми може да и подадете възглавница или да и донесете чаша вода.
• Прегръщайте бебето си. Гушкане, къпане, четене на бебето и т.н. помагат да изградите връзка между вас. По този начин и вие ще имате физически контакт с него.
• Прекарвайте известно време, просто като бъдете с бебето си. Може да го разхождате с количката, да го носите със слинг, да отидете заедно на пазар или да си играете заедно. Това ще ви даде възможност да се чувствате по пълноценен и допринасящ за развитието на бебето.
• Хранене с шише и майчина кърма. Ако майката използва помпа за кърма, то може и татковците да хранят бебето. Преди да започнете храненето от шише, изчакайте кърменето да бъде преустановено (все пак искате да дадете възможност и на майката да изгради връзка с детето).
Не го приемайте лично, ако бебето не е очаровано от шишето. Пластмасовите зърна не са като истинските. Така, че имайте търпение.
• Бъдете търпеливи, ако партньорката ви се интересува по-малко от секса, отколкото преди бебето да се роди. Кърмещите жени произвеждат по-малки количества естроген, това може да доведе до т.нар. вагинална сухота и до неприятно или болезнено сношение. Така че вместо да си мислите, че проблемът е във вас, то вземете лубрикант и се наслаждавайте на секса.
Снимка: papaija2008, David Castillo Dominici FreeDigitalPhotos.net